Son dönem Aleviyye şeyhlerinden Fadl b. Alevî'nin hayatı ve tasavvufi görüşleri
One of the recent sufi masters of Alawiyyah sufi order Fadl b. Alawi and his life and thoughts
- Tez No: 524787
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ÇİFT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada Aleviyye tarikatının önemli simalarından Fadl b. Alevî'nin hayatı, eserleri ve tasavvufi görüşleri ele alınmıştır. Giriş kısmında Fadl b. Alevî'nin temsilcisi olduğu Aleviyye tarikatı ile çalışmanın önemi, yöntem ve çerçevesi hakkında bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde Fadl b. Alevî'nin doğup yetiştiği Hindistan'daki yılları, Arap Yarımadasındaki hayatı ve Zafar Emirliği ile ömrünün son yıllarını geçirdiği İstanbul hayatı incelenmiştir. Bu bölümde ayrıca Fadl b. Alevî'nin, eserleri incelenerek muhtevaları, baskıları ve başka dillere tercümeleri ile eserlerinin kütüphane kayıtları hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde ise Fadl b. Alevî'nin tasavvufî görüşleri Îzâhü'l-esrâri'l-ulviyye ve minhâcü's-Sâdeti'l-Aleviyye adlı eseri çerçevesinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Fadl b. Alawi's life, works and mystical views, who is one of the most important characters of the Order of Alawiyyah, was examined. In the introduction section, the significance of the subject, the content of the work and the method used in this study was discoursed and general information regarding to the Order of Alawiyyah was given. In the first section, Fadl b. Alawi's years in India where was born and grew up, his life on the Arabian peninsula, his years of emirate in Zafar and the life of İstanbul where he lived the last years of his lifetime passed was dwell on. Other issues discussed in this chapter are Fadl b. Alawi's books; and its contents, its various prints, its translations to other languages and library records of his books. In the second section, which is the last part of the study, Fadl b. Alawi's mystical opinions were analyzed on the axis of his book called Îzâhu'l-esrâri'l-ulviyye ve minhâcü's-Sâdeti'l-Aleviyye.