7075 alüminyum alaşımı üzerine büyütülen dubleks kaplama işleminin korozyon davranışı üzerindeki etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of grown duplex coating on 7075 aluminum alloy on corrosion behavior
- Tez No: 794508
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR TOTİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Aluminyum ve alaşımları düşük özgül ağırlığı, yüksek korozyon dayanımı ve yüksek mukavemet özellikleri nedeniyle otomotiv endüstrisinden havacılık sektörüne kadar endüstrinin her alanında kullanılmaktadır. Aluminyumun sahip olduğu üstün özelliklerine rağmen aşınma, zayıf sürtünme ve agresif ortamlarda zayıf korozyon direnci göstermesi kullanımını sınırlamaktadır. Bu sınırlamaları ortadan kaldırabilmek, alüminyum ve alaşımlarının kullanımını artırabilmek ve yüzey özelliklerini iyileştirebilmek için çeşitli yüzey işlemleri geliştirilmiştir. Bu amaçla çalışmamızda Al7075 alaşımı üzerine mikro ark oksidasyon (MAO) ve akımsız nikel (AN) kaplama işlemlerinin birlikte kullanımları ile dubleks kaplama işlemi gerçekleştirilmiştir. Yöntem: Çalışmamızda ilk olarak Al7075 alaşımı yüzeyine iki grup halinde farklı parametrelerde mikro ark oksidasyon (MAO) kaplama işlemi gerçekleştirilmiştir. Daha sonra MAO ile büyütülen numune üzerine akımsız nikel (AN) kaplama işlemi uygulanarak dubleks kaplamalar elde edilmiştir. Al7075 alaşımı üzerine büyütülen kaplamaların yüzey görüntüleri, EDS analizi ve faz yapıları SEM ve XRD cihazları kullanılarak incelenmiştir. Kaplanmış numunelerin korozyon davranışı potansiyodinamik polarizasyon testleri ile araştırılmıştır. Bulgular: İki grup halinde yapılan mikro ark oksidasyon (MAO) kaplamalarda voltajın artması ile yüzeydeki por sayısında azalma olduğu ancak yüzey pürüzlülüğünün ve por çaplarının arttığı tespit edilmiştir. MAO kaplamaların ardından uygulanan akımsız nikel (AN) kaplamalar ile mikro kusurların azaldığı homojen ve yoğun bir yüzey elde edildiği gözlenmiştir. Sonuç: Yapılan değerlendirmeler sonucunda uygulanan yüzey işlemlerinin kaplama parametrelerinden etkilendiği ve Al7075 alaşımının korozyon direncinin iyileştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Purpose: Aluminum and its alloys are used in all areas of the industry, from the automotive industry to the aviation industry, due to their low specific gravity, high corrosion resistance and high strength properties. Despite the superior properties of aluminum, its wear, weak friction and poor corrosion resistance in aggressive environments limit its use. Various surface treatments have been developed to overcome these limitations, increase the use of aluminum and its alloys, and improve surface properties. Fort his purpose, duplex coating process was carried out on Al7075 alloy by using micro arc oxidation (MAO) and electroless nickel (AN) coating processes together. Method: In our study, firstly, micro arc oxidation (MAO) coating process was performed on the Al7075 alloy surface in two groups with different parameters. Then, electroless nickel (AN) coating process was applied on the sample grown with MAO and duplex coatings were obtained. Surface images, EDS analysis and phase structures of coatings grown on Al7075 alloy were investigated using SEM and XRD devices. The corrosion behavior of the coated samples was investigated by potentiodynamic polarization tests. Findings: In micro arc oxidation (MAO) coatings made in two groups, it was determined that the number of pores on the surface decreased with the increase in voltage, but the surface roughness and pore diameters increased. It was observed that electroless nickel (AN) coatings applied after MAO coatings resulted in a homogeneous and dense surface where micro defects were reduced. Results: As a result of the evaluations, it was seen that the applied surface treatments were affected by the coating parameters and the corrosion resistance of the Al7075 alloy was improved.