Colour as an aid for elderly during visuospatial navigation in a virtual polyclinic environment
Sanal bir poliklinik ortamında renk kullanımının yaşlıların görsel uzaysal navigasyonlarına yardımı
  1. Tez No: 524794
  2. Yazar: ÖZGE KUMOĞLU SÜZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN OLGUNTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Yaşlı insanların tanıdık olmayan çevrelerde yol bulmakta güçlük çektiği açık bir şekilde belgelenmiştir. Bu çalışmadaki amaç, renk kullanımının yaşlıların sanal bir poliklinik simulasyonu ortamında görsel uzaysal navigasyonlarına etkisini araştırmaktır. Deneyde yaşlıların görsel uzaysal navigasyon performansları, sanal gerçeklik gözlüğü kullanılarak nötr, sıcak ve soğuk renkli ortamlarda ölçülüp kıyaslanmıştır. Deney, 90 katılımcı ile üç aşamada; uygunluk anketleri, bilgisayar ortaminda test, ve sanal ortamda buradalık testi ile gerçekleştirilmiştir. Sonuçta nötr renkli ortamın görsel uzaysal navigasyon performansı sıcak ve soğuk ortamlara kıyasla olumsuz yönde etkilediği ortaya çıkmıştır. Ancak sıcak ve soğuk renkli ortamlarda anlamlı bir performans farkı gözlemlenmemiştir. Ek olarak, katılımcıların varış noktasına ulaşmaları istendiğinde, erkek katılımcıların kadın katılımcılara kıyasla daha az zaman harcadığı, daha az sayıda yanlış yola saptığı, daha az tereddüt yaşadığı ve daha az yol kat ettiği sonucu gözlemlenmiştir. Günümüzde yaşlı nüfusun artması sonucunda, yaşlılar için iyi tasarlanmış iç mekanların tasarımının önemi her geçen gün artmaktadır. Bu çalışmanın sonuçlarının hem tasarımcılar hem de çevre psikologları için önemli doğurguları olacaktır.
Özet (Çeviri)
It is well documented that elderly people often have difficulties in finding their way in unfamiliar environments. In this study, it is aimed to explore the usage of colour as visuospatial navigation tool for elderly people with tests in a virtually simulated polyclinic environment. Neutral, warm and cool colour experiment settings were compared to find out the effect of different colours on elderly people's visuospatial navigation performances by using a head mounted display. The experiment was conducted with 90 participants in three phases; eligibility questionnaires, testing on computer, and presence questionnaire. The findings showed that neutral coloured setting affected participants' visuospatial navigation performances negatively compared to warm and cool coloured settings. However, there was no significant performance difference between warm and cool coloured environments. In addition to that, when they were asked to reach to the destination point, male participants spent shorter time, did fewer wrong turns, experienced fewer hesitations and travelled shorter distances compared to female participants. Currently, due to the increase in the elderly population, designing well-functioning interior spaces for the elderly has become a more pressing matter. The findings of this study will provide important clues for both interior designers and environmental psychologists.