Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesi acil servisine 112 ambulansı ile başvuran hastaların sosyodemografik özelliklerinin ve klinik sonlanımlarının retrospektif olarak incelenmesi
A retrospective analysis of the sociodemographic characteristics and clinical outcomes of the patients who applied to the emergency department of Pamukkale University Medical Faculty Hospital with 112 ambulance
  1. Tez No: 644288
  2. Yazar: ABDULLAH SARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT ÖZEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Çalışmamızda Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisine 112 ambulansı ile getirilen hastaların sosyodemografik özelliklerinin ve sonlanışlarının değerlendirilmesi, yapılan sevklerin uygunluğunun değerlendirmesi, uygunsuz 112 kullanımına dikkat çekilmesi ve acil servis ile ilgili ileriye yönelik planlama yapılırken 112 ambulanslarının acil servis yoğunluğu üzerine etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamız Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servis'ine 01.01.2018- 31.12.2018 tarihleri arasında yetişkin acil servise 112 ambulansı ile getirilen tüm hastalar retrospektif olarak incelenmiştir. Hastaların bilgilerine Pamukkale Üniversitesi Hastanesi Hastane Bilgi Yönetim Sistemi (HBYS) ve 112 ambulans hasta kayıt formlarından ulaşılmıştır. Hastaların acil servise en sık hangi semptom ve nedenlerle getirildiği değerlendirilmiştir. Hastaların yaşı, cinsiyeti geliş nedeni ve semptomları, vital bulguları, konsültasyon istenilen klinikler, acil servis sonlanışları veri toplama formuna kaydedilerek değerlendirilmiştir. Hastaların bilinç değerlendirilmesinde Glasgow Koma Skalası (GKS) kullanıldı. Hastaların triaj renk kodlaması sağlık bakanlığının önerdiği üç aşamalı triaj sistemi ile değerlendirilmiştir. Hasta ve tanı sayısı fazla olduğu için servis tanıları sistem ve patolojilere göre sınıflandırılmıştır. Çalışma sonucu sonuçları SPSS 22.0 istatistik programına kaydedildi. Sayısal veriler ortalama (+/-) standart sapma (SD) olarak verilmiştir. Frekans analizlerinde sayısal veriler yanında yüzde değerler de verilmiştir. Kategorik verilerin karşılaştırılmasında 'var', 'yok' veya 'evet' 'hayır' şeklindeki analizlerde Pearson Chi-square (ki-kare) testi kullanılmıştır. Kategorik veriler n (sayı) ve yüzdelerle (%) ifade edilmiştir. Veriler %95 güven düzeyinde incelendi, istatistiksel sonuçlar p≤0,05 anlamlı, p>0,05 anlamsız kabul edilmiştir. Çalışmaya alınan hasta sayısı 9500'dür. 112 Ambulansı ile olan başvuruların toplam başvurulara oranı %8,8'dir. Olguların cinsiyete göre dağılımına bakıldığında; 5135'i (%54,1) erkek, 4365'i (%45,9) kadın, erkek/kadın oranı 1,17/1'dir. Genel yaş ortalaması 45,35±22,79 (1-96) (n=9500) olarak bulunmuştur. Kritik hasta transferinde 112 önemli bir yer tutmaktadır. Yaşlı hastalar hastaneye ulaşımda çoğunlukla 112'yi kullanmaktadır. 112 ile getirilen hastaların yatış oranları ayaktan başvuran hastalarla karşılaştırıldığında daha fazla olduğu tespit edilmiş, 112'nin hastanelere sevk zincirinin en önemli basamağını oluşturduğu tespit edilmiştir. Bu iki önemli kriter dikkate alındığında, söz konusu hastaneler de dahil olmak üzere tüm hastanelerin acil servislerine 112 aracılığıyla yapılan sevklerde gerekli koordinasyon ve iş birliğinin sağlanmasının hayati önem arz ettiğini vurgulamak istedik. Bunun yanında 112 ile başvuran hastaların çoğunun taburculuğu yapılmış olup, 112 kullanımının uygunsuzluğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
İn this study, it was aimed to evaluate the sociodemographic characteristics and outcomes of patients brought to the Emergency Department of Pamukkale University Medical Faculty Hospital by 112 ambulance, to evaluate the appropriateness of referrals, to draw attention to inappropriate use of 112, and to evaluate the effects of 112 ambulances on the emergency room density while planning the emergency service. Our study was retrospectively analyzed for all patients who were brought to the emergency room of Pamukkale University Medical Faculty Hospital between the dates of 01.01.2018 and 31.12.2018 with 112 ambulances. The information of the patients was obtained from Pamukkale University Hospital Hospital Information Management System (HBYS) and 112 ambulance patient registration forms. The most common symptoms and reasons why the patients were brought to the emergency department were evaluated. Age, gender, reason and symptoms of arrival, vital signs, clinics where consultation was requested, and emergency terminations were recorded on the data collection form. Glasgow Coma Scale (GCS) was used to evaluate the consciousness of the patients. The triage color coding of the patients was evaluated with the three-stage triage system recommended by the Ministry of Health. Since the number of patients and diagnoses was high, service diagnoses were classified according to system and pathologies. The results of the study were recorded in SPSS 22.0 statistics program. Numerical data are given as mean (+/-) standard deviation (SD). Percentage values were given in addition to numerical data in frequency analysis. In comparison of categorical data, Pearson Chi-square (chi-square) test was used in the analyzes such as“yes”,“none”or“yes”and“no”. Categorical data were expressed as n (number) and percentages (%). The data were analyzed at 95% confidence level, statistical results were accepted as p≤0.05 and p> 0.05 as insignificant. İn this study 9500 patients were included. The ratio of applications with 112 Ambulances to total applications was 8.8%. Considering the distribution of cases by gender; 5135 (54.1%) were men, 4365 (45.9%) were women, the male / female ratio was 1.17 / 1. The general average age was found as 45.35 ± 22.79 (1-96) (n = 9500). 112 has an important place in critical patient transfer. Elderly patients mostly use 112 to reach the hospital. Hospitalization rates of 112 patients were found to be higher compared to outpatients, and 112 was found to be the most important step of the referral chain to hospitals. Considering these two important criteria, we wanted to emphasize that it is vital to ensure the necessary coordination and cooperation for 112 referrals to the emergency services of all hospitals, including those in question. In addition, most of the patients who applied with 112 were discharged, and the use of 112 was found to be inconvenient.