Türkiye uygulamasında modern devlet aygıtının anayasal görünümü
Constitutional view of modern state apparatus in Turkey application
  1. Tez No: 524802
  2. Yazar: RABİA GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Devlet, belli bir coğrafi bölge içinde fiziksel güç ve şiddetin meşru kullanım tekelini elinde bulunduran insan topluluğudur. Modern devlet, devletin bir türü olarak zorunlu egemenliğini, sürekliliğini ve örgütlü faaliyetlerin kaynağı olan idari ve hukuki düzenine itaati sağlamak için meşru olarak fiziksel güç kullanım tekelini elinde bulundurur. Bu çalışmanın giriş bölümünde modern devlet unsurları ile birlikte açıklanmaya çalışılmıştır. Birinci bölümünde ise Osmanlı İmparatorluğu döneminde anayasal nitelikte belgeler olan Sened-i İttifak, Tanzimat Fermanı (Gülhane Hatt-ı Hümâyunu), Islahat Fermanı ve Kanuni Esasî bağlamında modern devlet kavramının oluşumu incelenmiştir. İkinci bölümde ise Cumhuriyet dönemi anayasaları olan 1921 Teşkilâtı Esâsiye Kanunu, 1924 Teşkilâtı Esâsiye Kanunu, 1961 Anayasası ve 1982 Anayasası üzerinden modern devlet aygıtı unsurları bakımından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
A state is a human community that holds the exclusive power of using physical force and violence in a certain geographical area. Modern state, as a type of state, holds legitimately the exclusive power of using physical force in order to provide its mandatory sovereignty, persistance and obediance to administrative and legal order which is the origin of its organised activities. In introduction part of this study, modern state is tried to be explained with its elements. As of the first part, formation of the notion of modern state is examined in the context of Sened-i İttifak / Charter of Alliance, Tanzimat Fermanı / Imperial Edict of Reorganization (Gülhane Hatt-ı Hümâyunu/ The Hatt-i Sharif of Gülhane), Islahat Fermanı/ Edict of Reform) and Kanuni Esasî / the Ottoman Basic Law which are constitutional documents in Ottoman Empire period. As of the second part, 1921 Teşkilâtı Esâsiye Kanunu (1921 Constitution), 1924 Teşkilâtı Esâsiye Kanunu (1924 Constitution), 1961 Constitution and 1982 Constitution, which are constitutions of Republic period, are examined with regard to elements of the state apparatus.