Ortaokul öğretmenlerinin zorunlu yer değiştirme (rotasyon) algıları ile örgüt kültürü arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the relation between the secondary school teachers' obligatory displacement perceptions and the organizational culture
- Tez No: 524801
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YEMLİHA COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, ortaokul öğretmenlerinin rotasyon algıları ile örgüt kültürü arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Bu genel amaç doğrultusunda, ortaokul öğretmenlerinin rotasyon algıları ile örgüt kültürü düzeylerinin cinsiyet, yaş, öğrenim düzeyi, branş, kıdem yılı, kurumdaki çalışma şekli, görev süresi, öğretmen ve öğrenci sayısına göre anlamlı olarak farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Araştırmanın evrenini, 2016-2017 eğitim-öğretim yılında Kahramanmaraş iline bağlı Dulkadiroğlu ve Onikişubat ilçelerindeki resmi ortaokullarda görev yapmakta olan öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise evren içerisinden kolay ulaşılabilir örneklemle belirlenen 496 ortaokul öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada, öğretmenlerin rotasyon algılarını incelemek için Şahin ve arkadaşları (2016) tarafından geliştirilen“Zorunlu Yer Değiştirme Ölçeği”nden ve öğretmenlerin örgüt kültürü düzeylerini incelemek için Terzi (2005) tarafından geliştirilen“Örgüt Kültürü Ölçeği”nden yararlanılmıştır. Ayrıca öğretmenlerin sosyo-demografik özelliklerini belirlemek üzere araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırma sürecinde elde edilen veriler, SPSS 22.0 paket program aracılığıyla çözümlenmiştir. Verilerin çözümünde t-testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Pearson Korelasyon Katsayısı kullanılmıştır. ANOVA sonucunda anlamlı bulunan farklılıklarda, bu farklılığın hangi gruplardan kaynaklandığını bulmak için homojen varyanslarda Post Hoc tekniklerinden“Scheffe ve Tukey HSD”, homojen olmayan varyanslarda“Games-Howell”kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, ortaokul öğretmenlerinin rotasyon algılarının orta düzeyde, örgüt kültürü düzeylerinin ortalamanın üzerinde olduğu görülmüştür. Bunun yanı sıra, ortaokul öğretmenlerinin rotasyon algıları ile örgüt kültürü düzeyleri arasında düşük düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Ortaokul öğretmenlerinin rotasyon algılarının cinsiyet, öğrenim düzeyi, branş, kurumdaki çalışma şekli ve öğretmen sayısına göre anlamlı bir farklılık göstermediği; yaş, kıdem yılı, kurumdaki öğretmen sayısı ve öğrenci sayısına göre anlamlı farklılıklar olduğu ortaya konulmuştur. Ayrıca, ortaokul öğretmenlerinin örgüt kültürü düzeylerinin öğrenim düzeyi, yaş, kıdem yılı, branş ve okul çalışma şekline göre istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık bulunduğu tespit edilmiştir. Bu çerçevede, öğretmenlere yönelik rotasyon uygulaması gerçekleştirilmeden uygulamanın gerekliliği ve etkililiği konusunda öğretmenlerin bilgilendirilmesi ve okullarda destek kültürünü ortaya çıkaracak ortamların oluşturulması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The general purpose of this research is to determine the relation between the secondary school teachers' obligatory displacement perceptions and their organizational culture. In line with this general objective, it was investigated whether the rotation perception and organizational culture levels of secondary school teachers significantly differ according to gender, age, education level, branch, seniority year, institutional working style, term of office, number of teachers and students. The population of the research consists of teachers who work public secondary schools in Dulkadiroğlu and Onikişubat provinces within the city of Kahramanmaraş in the education year of 2016-2017. The sample of the research is composed of 496 secondary school teachers identified with easily accessible sample from within the universe. Within the research in order to investigate the rotation perceptions of the teachers“The Obligatory Displacement Scale”which was developed by Şahin et al. (2016) and in order to investigate the organizational culture of the teachers“Organizational Culture Scale”which was developed by Terzi (2005) were utilized. In addition in order to determine the socio-demographic features of the teachers“Personal Information From”, which was developed by the researcher, was used. Within the process of the research the data obtained was analysed through SPSS 22.0 package program. In the analysis of the data t-test, one way analysis of variance (ANOVA), and Pearson Correlation Coefficient were used. Among the differences found as a result of the ANOVA, in order to find which groups this difference resulted from, in homogen variances“Scheffe and Tukey HSD”, which are from Post Hoc techniques and in inhomogeneous variances“Games- Howell”were used. As a result of the research it was seen that the rotation perceptions of the secondary school teachers were at medium level, and their organizational culture levels were above the average. In addition it was determined that there was a significant relation at low level between the secondary school teachers' rotation perceptions and their organizational culture levels. It was asserted that the rotation perceptions of the secondary school teachers did not indicate a significant difference according to gender, educational level, branch, the way of work in the institution and the number of teachers on the other hand there were significant differences regarding age, years of seniority, the number of the teachers and the number of the students in the institution. Besides, it was determined that the organizational culture levels of the secondary school teachers indicated a significant difference from statistical perspective according to education level, age, years of seniority, branch and the way of work in the institution. Within this frame it is recommended that before performing a rotation application regarding the teachers, the teachers must be informed concerning the necessity and the efficiency of the application and the environments that will reveal the support culture in schools must be created.