A simulation optimization study for an emergency department of a hospital in İzmir
İzmir'de bir hastanenin acil servis departmanı için bir simülasyon optimizasyonu çalışması
- Tez No: 524834
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR YALÇINKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Hastaların uzun bekleme süreleri ve yoğunluk, hastanelerdeki acil servis departmanlarının en önemli problemleridir. Bu tezde, İzmir'deki bir hastanenin acil servis departmanı için, amaç, hastaların ortalama genel akış süresini (kalış süresi) minimize ederken ve doktor ve hemşirelerin faydalı kullanım oranlarını hedef seviyelerde tutarken, kaynakların eniyi tahsisini bulmaktır. İlk olarak, mevcut sistem performansını değerlendirmek için acil servis departmanının simülasyon modeli geliştirilmiştir. İkinci olarak, simülasyon modelinden elde edilen veriler Nested-Box-Behnken tasarımı içinde metamodeller oluşturmak için kullanıldı. Son olarak, Derringer-Suich çoklu yanıt optimizasyon prosedürü hastaların ortalama genel akış süresini en aza indirmek ve doktorların ve hemşirelerin faydalı kullanım oranlarını hedeflenen seviyelerde tutmak için uygulandı. Bu çalışma sağlık sektörü karar vericilerine çoklu hedefleri de eş zamanlı dikkate alarak, acil servislerde eniyi kaynak konfigürasyonunu bulmalarına yardım sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The long waiting times of patients and congestion are the most important problems of emergency departments (EDs) in the hospitals. In this thesis, for an ED of a hospital in İzmir, the aim is to find the optimal allocation of resources while minimizing the average overall flow time of patients (length of stay) and keeping the utilization ratios of doctors and nurses at the target levels. First of all, the simulation model of the ED is developed to evaluate the current system performance. Secondly, the data obtained from the simulation model is used in Nested Box-Behnken Design for building metamodels. Lastly, Derringer-Suich multi response optimization procedure is applied to minimize average overall flow time of patients and to keep utilization ratios of doctors and nurses at target levels. This study will provide help for healthcare decision makers to find the optimal configuration of resources in ED while considering to satisfy multi objectives simultaneously.