Paeonia mascula(L.) Mill. Subsp. mascula ve Paeonia tenuifolia L. Bitkilerinin Antibakteriyel Aktivitesinin Araştırılması
Investigation of Antibacterial Activity of Paeonia mascula (L.)MİLL. subsp. mascula and Paeonia tenuifolia L. Plants
- Tez No: 524833
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KENAN TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada Paeonia mascula (L) Mill. subsp mascula, bitkisinin yaprak, dal ve kök, Paeonoia tenuifolia L. bitkisinin yaprak ve dallarından etanol, metanol, aseton, hexan, distile su, kloroform ve etil asetat çözüleri kullanılarak hazırlanan ekstraktların Bacillus subtilis ATCC, 6633 Escherichia coli ATCC 25922, Enterecoccus faecalis ATCC 29212, Staphylococcus aureus ATCC 29213, Staphlococcus epidermidis ATCC 12228 ve Salmonella typhimurium ATCC 14028 suşları üzerindeki antibakteriyel etkileri disk difüzyon yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Paeonia tenuifolia L. yapraklarından hazırlanan metanol ekstraktının E. coli ve E. faecalis bakterileri üzerinde 15,1 mm inhibisyon zon çapı oluşturduğu belirlenmiştir. Ekstraktların Staphylococcus aureus, Escherichia coli ve Staphylococcus epidermidis bakterilerine karşı en yüksek antibakteriyel aktiviteyi gösterdiği tespit edilmiştir. Bacillus subtilis, Enterococcus faecalis ve Salmonella typhimurium bakterileri üzerinde sınırlı antibakteriyel etki gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, antibacterial effects of extracts prepared by using ethanol, methanol, acetone, hexane, distilled water, chloroform and ethyl acetate solvents from leaves, branches and roots of Paeonia mascula (L) Mill. subsp mascula plants and from leaves and branches of Paeonia tenuifolia L. on Bacillus subtilis ATCC, 6633 Escherichia coli ATCC 25922, Enterococcus faecalis ATCC 29212, Staphylococcus aureus ATCC 29213, Staphylococcus epidermidis ATCC 12228 and Salmonella typhimurium ATCC 14028 strains were examined by using disc diffusion method. It was determined that methanol extract prepared from the leaves of Paeonia tenuifolia L. formed an inhibition zone diameter of 15.1 mm on E. coli and E. faecalis bacteria. It was also determined that extracts showed the highest antibacterial activity against Staphylococcus aureus, Escherichia coli and Staphylococcus epidermidis bacteria. It was determined that it showsed a limited antibacterial effect on Bacillus subtilis, Enterococcus faecalis and Salmonella typhimurium bacteria.