Doksorubisin yüklü hyaluronik asit nanopartiküllerin sentezi karakterizasyonu ve farklı kanser türlerinde uygulanabilirliğinin ın vıtro araştırılması
Synthesis and characterization of doxorubicin loaded hyaluronic acid nanoparticles and in vitro studies of their application for different cancer types
  1. Tez No: 524859
  2. Yazar: ÜMMÜHAN FULDEN BOZKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY ŞANLIER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Kanser, Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre dünyada çapındaki ölümlerin ikinci sebebidir. Günümüzde kanser tedavisine yönelik çeşitli terapi stratejileri geliştirilmektedir. Yaygın olarak kullanılan tedavi yöntemlerinin neden olduğu yan etkiler ve kısıtlamalar yeni tedavi yöntemlerin geliştirilmesine öncülük etmektedir ki bu amaçla ilaç taşıyıcı sistemlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada ilaç taşıyıcı sistem olarak hyaluronik asit nanopartiküllerin sentezi ve karakterizasyonu gerçekleştirilmiş olup, antikanser özellik göstermesi amacıyla bu nanopartiküllere doksorubisin yüklenerek farklı kanser hücre hatlarında sitotoksik etkisi incelenmiştir. Yalnızca hyaluronik asit kullanılarak oluşturulan nanopartiküller yeterli verimde, yeterince hızlı ve kolay üretilemediği için kitosan ile modifiye edilerek hyaluronik asit nanopartiküller hızlı ve başarılı bir şekilde oluşturuldu. Oluşturulan nanopartiküller için optimum hyaluronik asit konsantrasyonu 0.01 mg/mL, optimum ilaç yükleme pH'ı 8 ve konsantrasyonu 1.5 mg/ml olarak belirlendi. SKOV-3 ve A549-Luc hücre hatları için nanopartiküler sistemin IC50 değeri sırasıyla 48 ve 72 saat için 0,002 +/- 0,00265 mikrogram/ml ve 0,00078 +/- 0,00066 mikrogram/ml ve 0,84 +/- 0,69 mikrogram/ml ve 0,29 +/- 0,066 mikrogram/ml olarak tespit edildi. Sonuç olarak, hyaluronik asit nanopartiküllerin farklı kanser hücre hatlarında doksorubisin taşıyıcısı olarak potansiyele sahip olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
According to World Health Organization data, cancer is the second cause of deaths worldwild. Nowadays, lots of different and modern cancer therapy strategies are being developed. Even though current therapy strategies are usually used, they cause too much adverse effects and had restrictions during treatment, thus, new methods for therapy needs to be developed, thus drug delivery systems are also built up. In this study, synthesis and characterization of hyaluronic acid nanoparticles aimed at targeted cancer therapy were carried out and its anticancer properties were provided with loading doxorubicin which is antineoplastic agent. Afterwards, cytotoxicity of synthesized doxorubicin loaded hyaluronic acid nanoparticles was evaluated by performing in vitro studies with different cancer cell lines. Hyaluronic acid nanoparticles couldn't be prepared with enough yield and quick, thus nanoparticles were synthesized via hyaluronate-chitosan combination. Optimum pH value of prepared chitosan combined hyaluronic acid nanoparticles was found 8. IC50 values of doxorubicin loaded chitosan combined hyaluronic acid nanoparticles were 0.002 +/-0.00265 mikrogram/ml and 0.00078+/- 0.00066 mikrogram/ml, and 0.84 +/- 0.69 mikrogram/ml ve 0.29 +/- 0.066 mikrogram/ml for 48 and 72 hours for SKOV-3 and A549-luc cell lines respectively. As a result, it is considered that doxorubicin loaded hyaluronate nanoparticles would have a potential for being drug carrier for different cancer cell lines.