Decision making in NATO from the political economy perspective
NATO karar verme mekanizmasının politik ekonomi bakış açısıyla incelenmesi
  1. Tez No: 524862
  2. Yazar: MEHMET MAZI
  3. Danışmanlar: DR. SEAN MICHAEL COX
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Küreselleşme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı NATO'da kurumsal olarak kullanılan karar alma mekanizmasının kolektif eylem teorisinden istifade ile politik ekonomi bakış açısıyla irdelenmesidir. Küreselleşme ile birlikte güncel güvenlik çevresi giderek artan şekilde karmaşık ve iç-içe geçmiş bir yapı sergilemektedir. Hiçbir ülke böyle bir ortamda tek başına güvenliğini sağlayacak yeterlikte değildir. Bu nedenle uluslararası işbirliğini geliştirecek kurumsal yapılara her zamankinden fazla ihtiyaç bulunmaktadır. Bu kapsamda NATO'nun kayda değer bilgi birikimi ve tecrübesi yanı sıra ispat edilmiş yetenekleri bulunmaktadır. İşte bu nedenle NATO'da işe yarayan ve sorun çıkartan hususların belirlenmesi daha iyi kurumsal tasarımların ortaya çıkartılmasını mümkün kılacak; bu sayede küresel güvenliğin iyileştirilmesi için adım atılacaktır. Uluslararası politik ekonomi bu inceleme kapsamında son derece etkin araçlara sahiptir. Güvenlik artan bir şekilde paylaşılan varlık durumuna gelmiştir. Birden fazla devletin paylaşılan varlık olarak tanımlanan güvenliği ortak olarak elde etmeleri için bazı kurumsal tedbirlere gereksinim bulunmaktadır. İster küresel ister bölgesel olsun tüm güvenlik teşkilatları yapılarını bu esaslar çerçevesinde tasarlamak zorunda kalacağından NATO'dan alınacak dersler büyük fayda sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine institutional decision-making scheme in NATO through a political economy perspective using collective action theory. Together with globalization contemporary security environment has become more intertwined and complex than ever. No single country is able to overcome such heavy burden so that suitable institutional mechanisms are needed. NATO has considerable background and proven capabilities in this regard. Therefore, examining what is working well and what is not working in NATO can enable better institutional designs towards global security. The international political economy provides prominent tools in this manner. Security has become more of a public good than ever before and collective action is required for many security-related problems. Either regional or global, all security organizations have lessons to be learned from NATO.