Item analysis of multiple choice final exam of noncompulsory preparatory students: A study at a state university
İsteğe bağlı hazırlık öğrencilerine uygulanan çoktan seçmeli final sınavının madde analizi: Bir devlet üniversitesinde yapılmış bir çalışma
- Tez No: 524861
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZLI BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinde (MAKU) isteğe bağlı hazırlık okuyan 210 öğrenciye uygulanan çoktan seçmeli final sınavlarını incelemektir. Bu çalışma sınavları özellikle çoktan seçmeli soruların üç niteliği yani madde zorluk derecesi, madde ayırt ediciliği ve çeldirici yeteneği açısından incelemeyi amaçlamaktadır. Türk alanyazında çoktan seçmeli testlerle ilgili birçok çalışma bulunmasına rağmen çoktan seçmeli soruları madde analizi bakımından inceleyen çok az çalışma bulunmaktadır. Bu yüzden bu çalışma iki çoktan seçmeli sınavı madde analizi açısından inceleyerek alanyazına katkıda bulunacaktır. Bu çalışmada yarı yapılandırılmış görüşmeden ve istatistiksel analizlerden yararlanan karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Verileri analiz etmek için tek örneklem t-testi, sıklık analizi ve içerik analizi kullanılmıştır. Sonuçlar göstermektedir ki, sınavlardaki soruların çoğu öğrenciler için orta zorluk derecesine sahiptir. Ancak, soruların hemen hepsi çok düşük madde ayırıcılığı değerine sahiptir ve bazı soruların ayırıcılık değerinin negatif olduğu bulunmuştur. Ayrıca, sonuçlar sınavlardaki soruların üçte birinde en az bir tane işlevsiz çeldirici olduğunu göstermektedir. Sonuçlara göre 1. oturumdaki öğrencilerin en başarılı olduğu bölüm Dinleme iken, en başarısız oldukları bölüm ise Diyalog bölümüdür. 2. oturumdaki öğrencilerin en başarılı oldukları bölüm Çeviri bölümü iken en başarısız oldukları bölüm Kelime bölümüdür. Ayrıca, öğrencilerin yıl içi sınav not ortalamaları ile final sınavı not ortalamaları arasında anlamlı bir fark olduğu bulunmuştur. Son olarak, sonuçlar göstermektedir ki katılımcıların üçte biri sınavın çok zor olduğunu düşünürken üçte biri sınavın orta zorlukta olduğunu ve geri kalan üçte biri ise sınavın kolay olduğunu belirtmiştir. Ayrıca, katılımcıların çoğu sınavın iyi bir ayırt ediciliğe sahip olduğunu ve çeldiricilerin etkili olduğunu belirtmiştir. Çalışmanın sonunda, soruları ideal ve farklı kolaylık derecesine, yüksek ayırt ediciliğe ve etkili çeldiricilere sahip olacak şekilde daha etkili hale getirmek için öğretmenler ve soru geliştirenler için bazı yönergeler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the multiple choice final exams administered to 210 non-compulsory preparatory school students at Mehmet Akif Ersoy University (henceforward MAKU). The study specifically aims to analyze the exams in terms of three characteristics of multiple-choice questions (MCQs): item facility, item discrimination and distractor efficiency. Although there have been many research papers studying multiple choice tests, there have been very limited studies analyzing the multiple choice items in terms of item analysis in Turkish literatüre. Hence, this study will contribute to the field analyzing two multiple-choice exams with respect to item analysis. In this study mixed-method research design was adoptated which benefitted from statistical analysis and a semi-structred interview. The data were analyzed through Paired Samples T-Test, Frequency analysis and content analysis. The results of the study revealed that most items in final exams had moderate difficulty levels for the students. However, almost all items in the exams had low discrimination indices and some items had negative discrimination values. Furthermore, the results showed that one third of the items in the exams had at least one non-functional distractor. The results showed that the students in session 1 did best in Listening part while they did worst in Dialogue part. However, the students in session 2 did best in Translation part while they did worst in Vocabulary part. Moreover, there was found a significant difference between the students' in-year grades point average and final grades point average. Finally, the results showed that one third of the participants stated that the exam was very difficult for their levels while one third of the participants remarked that the exam had a moderate difficulty level, and the rest one third of them stated that the exam was easy. Moreover, most participants remarked that the exam was discriminating well and the distractors were efficient. At the end of the study, some guidelines were presented for teachers and test delevopers to make the items more functional having appropriate mix of difficulty levels with a high discrimination and effective distractors.