Migration of giant planets by dynamical friction in an evolving planetesimal disk
Zamana bağlı değişen planetesimal diskte dinamik sürtünme ile dev gezegenlerin göçü
  1. Tez No: 139494
  2. Yazar: İBRAHİM SAFFET YEŞİLYURT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİHAL ERCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET ZAMANA BAĞLI DEĞİŞEN PLANETESIMAL DİSKTE DİNAMİK SÜRTÜNME İLE DEV GEZEGENLERİN GÖÇÜ Bu tezde gezegenlerin göçü incelenip Del Popolo göç modeli geliştirilmiştir. Del Popolo modelindeki planetesimallann disk gazma olan orantısı kullanılmayıp Stepinski ve Valageas yöntemi kullanılmıştır. Bilindiği gibi katı maddelerin konumsal dağılımı gaz katı bağlanması, koagülasyon, sedimantasyon, buharlaşma ve yoğunlaşma gibi bir çok sürece bağlı olup, bu model eşanlı olarak katı ve gaz evrimini birdizi varsayımlarla basitleştirip 107 yıla kadar vermektedir. Elde edilen katı maddelerin zaman ve konum dağılımı Del Popolo göç metoduyla birleştirilip göçün, disk kütlesine ve viskozite parame tresine olan bağlılığı incelenmiştir. Kütlesi 10-3 ile 10-1 güneş kütlesi ve viskozite parametresi a, 10-4 ile 10_1 arasında olan bir diskte gezegenler çok büyük mesafeleri gözlemlenmiş olan koordinatlara kadar göç edebilmektedirler. Fakat kütlesi 10-3 güneş kütlesinden az ve viskozite parametresi a, 10-3 den daha büyük olan bir diskte geze gen hemen hemen ilk pozisyonunda kalır sadece viskozite parametresi a, 10-3 den küçük olduğunda minimum 2 AU yörünge yarıçapına göç edebilmektedir. Bu model gözlemlenen 0-20 günlük periyod aralığım da vermektedir. Dolayısıyla gezegenler ve planetesimal disk arasındaki dinamik sürtünme güneş sistemi dışında gözlemlenen geze genlerin özelliklerini çok iyi açıklayan bir mekanizmadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MIGRATION OF GIANT PLANETS BY DYNAMICAL FRICTION IN AN EVOLVING PLANETESIMAL DISK In this work, the model for the migration of planets introduced by Del Popolo is further improved. The assumption of Del Popolo that the surface density in plan- etesimals is proportional to that of gas is removed. Since the evolution of the radial distribution of solids is governed by many processes: gas-solid coupling, coagulation, sedimentation, evaporation and condensation, so that the distribution of planetesimals emerging from a turbulent disk does not necessarily exhibit that of gas. In order to obtain this evolution a method developed by Stepinski and Valageas which using a series of simplifying assumptions, is able to simultaneously follow the evolution of gas and solid particles for up to 107yr is used. Then, the disc model is coupled to the migration model introduced by Del Popolo in order to obtain the migration rate of the planet in the planetesimal disc and to study how the migration rate depends on the disc mass, on its evolution and on some values of the dimensionless viscosity parameter a. It is found that in the case of disks having a total mass of 10_3MQ < Md < 10-1MQ and 10-4 < a < 10-1 planets can migrate inward over a large distance, while if Ma < 1Q~3MQ the planets remain almost at their initial position for a > 10~3 and only in the case a < 10-3 the planets move to a minimum value of orbital radius of 2 AU. Besides the model gives a good description of the observed distribution of plan ets in the period range 0-20 days. Hence dynamical friction between planets and the planetesimal disk provides a good mechanism to explain the properties of discovered extra-solar giant planets