Effects of irregular migration, migrant smuggling and human trafficking in South Asia on Türkiye: The case of Afghanistan
Güney Asya'da düzensiz göç, göçmen kaçakçılığı ve insan ticaretinin Türkiye üzerindeki etkileri: Afganistan örneği
- Tez No: 694010
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM AKÇAPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Bölge Çalışmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Asya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Asya Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Göç tarihi dünya tarihinin önemli bir parçasıdır. 20. Yüzyıl ve 21. Yüzyılda yaşanan olaylar sonucu insan hareketliliğinin yükselmesi ve buna bağlı olarak devletlerin ciddi sınamalarla baş başa kalması, göç olgusunun çok boyutlu olarak değerlendirilmesini gerekli kılmaktadır. Bu çalışmada, göçün boyutlardan biri olan düzensiz göç, göçmen kaçakçılığı ve insan ticareti ele alınmıştır. Analiz edilen bölge ise Güney Asya'dır. Güney Asya bölgesi birçok faktöre bağlı olarak göç açısından oldukça hareketli bir bölgedir. Bir Güney Asya ülkesi olan Afganistan, göçe neden olan faktörlerin neredeyse tamamını barındırması açısından etraflıca incelenmesi gereken bir ülkedir. Türkiye ise, son yıllarda geçirdiği değişim ve kalkınmaya bağlı olarak hem transit hem kaynak hem de hedef ülke olarak değerlendirilmektedir. Tez çalışması kapsamında öncelikle göç kavramları ve temel teorileri ele alınmış; ardından hem göçmenler hem de kolaylaştırıcılar ve failler açısından düzensiz göç, göçmen kaçakçılığı ve insan ticareti kavramlarına değinilmiştir. Son olarak, Güney Asya bölgesinin, özellikle Afganistan'ın göç dinamikleri ve Türkiye'ye olan etkileri ikincil kaynaklar ve düzensiz göçmenlerle yüz yüze gerçekleştirilen mülakatların da katkısı ile analiz edilerek açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Migration is an important part of the world history. The increase in human mobility as a result of the events experienced in the 20th and 21st Centuries, and the fact that states are facing serious challenges necessitates the multidimensional evaluation of the migration phenomenon. This thesis takes up one of these dimensions of migration, namely irregular migration, migrant smuggling, and human trafficking. The region under scrutiny is South Asia. South Asia is a dynamic region in terms of migration due to many factors. Afghanistan, also located in the region, is a country that needs to be examined in detail since almost all factors that cause displacement have long existed. Türkiye, on the other hand, is considered as a country of transit, origin, and destination, depending on the change and development it has undergone in recent years. Within the scope of the thesis, first of all, the concepts and major theories of migration were explained. Then, the concepts of irregular migration, migrant smuggling and human trafficking are discussed from the perspective of migrants and other actors, such as facilitators and perpetrators. Finally, irregular migration dynamics of the South Asian region, with a special emphasis on Afghanistan, and its effects on Türkiye are analyzed and examined in the light of secondary literature and with the contribution of face-to-face interviews conducted with irregular migrants.