Securitization of climate change induced migration: Analysis of the European Union discourses and policies
İklı̇m değı̇şı̇klı̇ğı̇ kaynaklı göçün güvenlı̇kleştı̇rı̇lmesı̇: Avrupa birliği söylem ve politikalarının analizi
  1. Tez No: 809962
  2. Yazar: DİLEK SAYGI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GİZEM ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Göçler insanlar için her zaman daha iyi bir yaşama ulaşmanın bir yolu ve değişen koşullara uyum sağlama stratejisi olmuştur. 1000'li yılların başından itibaren, iklime bağlı çevresel değişiklikler, yaşam biçimleri doğaya ve yerel kaynaklara bağlı olan toplulukları doğrudan etkilemeye başlamıştır. Temelde insan faaliyetlerinin neden olduğu iklim değişikliği ve onun yarattığı yıkıcı çevresel değişikliklere bağlı olarak, insanlar gönüllü ya da zorunlu olarak yer değiştirmeye, yurtlarını terk etmeye başlamış ve ülke içi veya sınır ötesi gerçekleşen bu göçler artık görünür hale gelmiştir. Uluslararası Göç Örgütü (IOM) 2008 yılında, 2050 yılında 200 milyon insanın iklim değişikliği nedeniyle göç edeceği yönünde çarpıcı bir öngörüde bulunmuştur (IOM, 2008). Afetler nedeniyle yerinden edilme konusunda en çok atıfta bulunulan ve en çok kabul gören veri kaynaklarından biri olan Internal Relocation Monitoring Centre (IDMC) 2021 yılında yayınladığı raporda 2020 yılında doğal afetler nedeniyle 145 ülke ve bölgede 30,7 milyon insanın yer değiştirmek zorunda kaldığını belirtmiştir. Küresel olarak ısınan dünya, artık insani güvenlik için bir“tehdit çarpanı”haline gelen kitlesel ölçekteki yer değiştirmelerle karşı karşıyadır. İklim değişikliğinin bir sonucu olan göç hakkında pek çok analiz yapılıyor olsa da uluslararası ilişkilerin akademik ve siyasi söyleminde iklim değişikliği ve güvenlikleştirme arasındaki bağlantıyı açıklayan ampirik temelli çalışmaların eksikliği hissedilmektedir. Bu tez, iklim değişikliği kaynaklı göç ve güvenlik arasındaki ilişkiyi, insani güvenlik teorisi çerçevesinde ve Kopenhag Okulu'nun güvenlikleştirme teorisi bağlamında analiz etmeyi; Avrupa Birliği'nin iklim değişikliği kaynaklı göç konusunda güvenlikleştirme politikalarını nasıl yapılandırdığını; Paris Anlaşması'ndan bu yana saygın bir aktör ve küresel lider olarak kendini tanımlayan AB'nin güvenlikleştirme politikalarının Birliğin yasal inisiyatifleri altında nasıl işlediğini incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Migration has always been a way for people to reach a better life and a strategy to adapt to changing conditions. Since the early 1000s, climate-related environmental changes have begun to directly impact communities whose way of life is dependent on nature and local resources. Owing to climate change, which is mostly a result of human activity, and the devastating environmental changes it has created, people have begun to relocate voluntarily or forcefully, to abandon their homelands, and these migrations within the country or across borders are now evident. The International Organization for Migration (IOM) made a sobering prediction in 2008 that 200 million people will migrate in 2050 due to climate change (IOM, 2008). Internal Relocation Monitoring Centre (IDMC), one of the most cited and widely recognized data sources on disaster displacement, reported in 2021 that:“In 2020, 30.7 million new displacements were triggered by disasters in 145 countries and territories.”. The globally warmed world is now facing with mass-scale human displacements which became a“threat multiplier”for human security. Although knowledge about migration as an impact of climate change has been analyzed for a while, there is a gap of empirically based study on the linkage between climate change and securitization to be researched furtherly in academic and political discourse of international relations. This thesis aims to analyze climate change induced migration and security nexus through theoretical framework of human security and in the context of the securitization theory developed by the Copenhagen School; and how the European Union structured securitization policies on climate change related migration; and as an estimable actor and global leader since the ratification and adaptation of Paris Agreement, how EU's securitization policies have been processed under the Union's legal initiatives.