İşbirlikçi tesis lokasyon oyunları
Cooperative facility location games
- Tez No: 524868
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SIRMA ZEYNEP ALPARSLAN GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu tezde, tesis lokasyon oyunlarının klasik sonuçları incelenmiştir. Shapley değeri ve eşit paylaşım kuralları dikkate alınmıştır. Ayrıca, tesis lokasyon aralığı oyunları ve onların özellikleri incelenmiştir. Afet sonrasında ortaya çıkan konut sorunu, acil dikkate alınması gereken konuların başında gelmektedir . Deprem, dünyanın birçok yerinde olduğu gibi, Türkiye'deki felaketlerden en önemlisidir. Depremlerden sonra çok sayıda bina hasar görmekte veya çökmekte bu yüzden mağdurların ihtiyaçlarını karşılamak için barınmaları gerekmektedir. Özel kuruluşlar acil durum yardımı sorunu içinde yer almaktadır. Türkiyede acil durum yardem için bir çok özel krulus bulumaktadır problem etkili bir şekilde işbirlikçi olarak çözmek için bu tezde oyun teorisi kullanılmıştır. Bu çalışma , işbirlikçi oyun teorisinin, konut lokasyon oyunlarını kullanarak konut sorununu desteklemek için özel kuruluşlar arasında adil bir maliyet tahsisi tanımlamamıza yardımcı olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, I study some of classical results in facility location games. Shapley value and equal surplus sharing rules are considered. Further, facility location interval games and their properties are studied. Housing problem, which occurs after disasters, is needing urgent attention. Earthquake is the most important one of the disasters in Turkey, like many place rest of the world. A large number of buildings damaged and collapsed after the earthquakes, so the victims need to shelter to provide their needs. In this state private organizations are located in the emergency relief problem. To eliminate this problem as effectively cooperative game theory is used in this thesis. My study shows that cooperative game theory can help us to define a fair cost allocation between private organizations for supporting the housing problem by using facility location games.