Geography of stock market correlation
Hısse senedı pıyasalarının korelasyonlarının cografyası
  1. Tez No: 524869
  2. Yazar: KAAN KOÇAK
  3. Danışmanlar: DR. SATI MEHMET ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Ülke endekslerinin birbirleri ile olan ilişkilerini ve bağlılıklarını anlamak hem aktif yatırımcılar için hem de fon yöneticileri için çok büyük önem arz etmekte. Biz bu çalışmada, senkronize bir şekilde hareket etmeyen ülkelerde bilgi akışının ülkeler arasında karşılıklı bir bağlılık oluşturmasını nasıl etkilediğine baktık. Daha sonra, korelasyon katsayılarını ülkelerin birlikte yaptıkları hareketlerin birer ölçüsü olarak kabul ederek, zaman farklarının bu ilişkiler üzerlerine olan etkilerini inceledik ve korelasyonları non-senkronize hareketin etkisinden temizlemek için bir metot geliştirdik İlk hipotezimiz olarak, bilgi akışının daha açılmamış borsalar üzerlerindeki etkilerini test edebilmek, zaten bu bilgi akışını fiyatlamış olan kapanmış hisse senedi piyasalarının fiyat hareketlerini inceledik. İkinci hipotezimiz olarak ise, korelasyonları zaman farklarının etkilerinden temizledik. Bulgular gösterdi ki; Zaman farklarının dikkatli bir şekilde hizalanıp düzenlenmesi, hem fiyat hareketlerini tahmin etmek için, hem de borsaların aralarındaki ilişkinin anlaşılması için çok büyük önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
It is important to understand the interactions and interdependencies between stock markets across the world, for theoretical and practical reasons such as for portfolio managers and active investors. In this thesis, we examine how the information flow around the globe interact with the non-synchronously operating stock markets in generating interdependencies between countries. Furthermore, using correlation coefficients as a measure of the co-movements among the world stock markets, we study the role of time zone differences in cross-county correlations and develop a methodology to adjust correlations to remove the impact of non-synchronous trading. As our first hypothesis, we tested the price movements of stock markets which have just closed, to see the effect of the information flow, which have already reflected by the historical prices, on the stock markets which are going to open. As our second hypothesis, correlation coefficients were cleared in terms of time differences between stock market operating hours. Our results indicated that understanding the role played by non-synchronous trading hours is import for stock market prediction studies and to understand co-movements among countries.