Tüketicilerin alışveriş merkezi tercihlerinde AVM konseptlerinin önemi ve AVM'lerin evrimi
The importance of shopping center's concept in consumers' shopping center preferences and shopping center evolution
  1. Tez No: 524882
  2. Yazar: MUSTAFA PATAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR CEVDET PANAYIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Tüketim ekonomisinin en önemli faktörlerinden biri perakende sektörüdür. Perakende sektöründeki gelişmeler ülke ekonomisini ve halkın satın alım gücünü yansıtma özelliğine sahiptir. Bu gelişmeler incelendiğinde organize perakende sektörünün Türkiye'de gelişmesinde en önemli rol alışveriş merkezlerindedir. Organize perakende'nin gelişmesine katkıda bulunan alışveriş merkezleri sadece tüketim alanında değil ayrıca toplumun sosyalleşmesinde de büyük bir rol oynamaktadır. Türkiye'de organize perakende sektörünün gelişmesine katkıda bulunan alışveriş merkezlerinin konseptleri ve alışveriş ortamlarının özellikleri alışveriş merkezi tercihinde önemli bir rol oynamaktadır. Birinci bölümde, tüketim ve tüketici tercihleri ve tüketici davranışları üzerinde durulmuştur. Tüketicilerin karar verme süreçleri incelenmiştir. İkinci bölümde, perakende sektörü ve organize perakende kavramları üzerinde durulmuş. Ayrıca organize perakendenin yıllar içerisinde gelişimi ve Türkiye pazarının dinamikleri ile dünyada nerede olduğu incelenmiştir. Üçüncü bölümde, geçmişten geleceğe alışveriş merkezleri tipleri ve gelişimleri incelenmiş, alışveriş merkezi konseplerinin gidişatı araştırılmıştır. Dördüncü bölümde, tüketicilerin alışveriş merkezi tercihlerindeki AVM konseptlerinin önemi araştırılmış, AVM nesillerine etkileri araştırılmıştır. Beşinci bölümde ise, sonuç ve öneriler paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important factors of the consumer economy is the retail sector. Developments in the retail sector have the ability to reflect the country's economy and the purchasing power of the public. when When we examine the developments of organized retail industry in Turkey, the most important role is that shopping centers evolution. Shopping centers that contribute to the development of organized retail not only play a major role in the consumption but also in the socialization of the community. In Turkey, Shopping centers' concepts and shopping areas' features play a major role in consumers' shopping center prefences. In the first chapter, consumption and consumer preferences and consumer behaviors are emphasized. The decision-making processes of consumers are examined. In the second part, the concepts of retail sector and organized retail are emphasized. Also, the development of organized retail market and the dynamics of Turkey are examined. Turkish Retail market position in the world is researched. In the third chapter, shopping center types and developments from the past to the future are examined. The progress of shopping centers' concepts are investigated. In the fourth chapter, the importance of shopping center's concept in consumer shopping center preferences are investigated. And these factors' effects on shopping center generation are investigated. In the fifth chapter, results and suggestions are shared.