Tüketicilerin paketlenmiş kahve satın alma davranışların belirlenmesi: Aydın ili Efeler ilçesi örneği
Determination of packaged coffee purchasing behaviors of consumers: The case of Efeler district of Aydin province
- Tez No: 897202
- Danışmanlar: PROF. DR. ALTUĞ ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Aydın ili Efeler ilçesinde yaşayan tüketicilerin kahve alışverişlerinde tercih ettikleri platform, kahve çeşit tercihleri, tüketim miktarı, ödeme şekli, kahveye ayırdıkları aylık bütçe gibi satın alma davranışları yaşam tarzı ölçeğiyle beraber ortaya konulmasıdır. Ayrıca çalışmada tüketicilerin davranışlarını etkileyen faktörlerin kahve satın alma davranışını ne ölçüde etkilediğini ortaya koyulmaya çalışılacaktır. Materyal ve Yöntem: Bu araştırmada birincil ve ikincil veriler kullanılmıştır. Araştırmanın ana materyalini Aydın İli Efeler İlçesindeki tüketiciler ile yüz yüze yapılan anket yöntemi ile elde edilmiştir. İkincil veriler ise literatür taraması yapılarak daha önce yapılan akademik çalışmalar incelenmiş ve TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu), ITC (Uluslararası Ticaret Merkezi), ICO kaynaklarından yararlanılmıştır. Birincil verilere ulaşmak için hazırlanan anket formu dört bölüme ayrılmaktadır. İlk kısımda tüketicilerin sosyo-demografik özelliklerine ilişkin sorular, İkinci kısımda kahve tüketim bilgileri, üçüncü kısımda kahve tüketim hakkında düşünceler ve dördüncü kısımda ise kahve ile ilgili yaşam tarzı ölçeğinin yalnızca satın alma ile ilişkin yargıları kullanılmıştır. Tüketicilerin paketlenmiş kahve hakkındaki düşünceleri ve satın alma davranışlarını belirlenmesinde 5'li likert tipi sorulardan yararlanılmıştır. Bu düşüncelere ilişkin ifadelere katılma durumları incelenerek bu ifadeler faktörlere ayrılmış ve faktör analizi sonucunda elde edilen veriler ile internetten paketlenmiş kahve satın alıp alma durumları arasında ve eğitim grupları arasında anlamlı bir fark olup olmadığını belirlemek amacıyla varyans analizi kullanılmıştır. Paketlenmiş kahve satın davranışlarına ilişkin faktörlerin tüketicilerin yaşam tarzlarına göre ayrılmasında ise hiyerarşik kümeleme analizi uygulanmıştır. Bulgular: Tez çalışması için ankete katılan tüketicilerin %52.6'sını kadınlar oluşturmaktadır. Tüketicilerin çoğunlukla Türk kahvesi tercih ettiği, düzenli olarak kahve tükettiği ve en çok Colombia kahvesini tercih ettikleri gözlemlenmiştir. Alışverişlerinde kahvenin taze, kaliteli, uygun fiyatlı, ambalajın sağlık açısından güvenli olmasına ve ürünü istediği gramajda almaya özen gösterdikleri ve çoğunlukla internetten paketlenmiş kahve satın almak yerine yüz yüze alışveriş yapmayı tercih ettikleri belirlenmiştir. Sonuç: Analizler sonucunda tüketicilerin genel olarak alışveriş tercihlerinde internet yerine yüz yüze alışveriş modeli tercih ettiği, kalite kriteri, doğal ve organik faktörlerinin internetten kahve satın alıp almama durumu ile ilişki olduğu ve alışveriş yeri kriteri, kalite kriteri ile eğitim arasında bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to reveal the purchasing behaviors of consumers living in Efeler district of Aydın province, such as the platform they prefer for coffee shopping, coffee variety preferences, consumption amount, payment method, monthly budget they allocate for coffee, together with the lifestyle scale. In addition, the study will attempt to reveal to what extent the factors affecting consumers' behavior affect coffee purchasing behavior. Materials and Methods: Primary and secondary data were used in this research. The main material of the research was obtained by face-to-face survey method with consumers in Efeler District of Aydın Province. As for secondary data, previous academic studies were examined by literature review and TURKSTAT (Turkish Statistical Institute), ITC (International Trade Center) and ICO sources were used. The survey form prepared to access primary data is divided into four sections. In the first part, questions about the socio-demographic characteristics of consumers, in the second part, coffee consumption information, in the third part, thoughts about coffee consumption, and in the fourth part, only purchasing judgments of the coffee-related lifestyle scale were used. 5-point Likert type questions were used to determine consumers' thoughts and purchasing behavior about packaged coffee. By examining the level of agreement with the statements regarding these thoughts, these statements were divided into factors and analysis of variance was used to determine whether there was a significant difference between the data obtained as a result of the factor analysis and the situations of purchasing packaged coffee online and between the education groups. Hierarchical cluster analysis was applied to separate the factors related to packaged coffee purchasing behavior according to consumers' lifestyles. Results: 52.6% of the consumers who participated in the survey for the thesis study are women. It has been observed that consumers mostly prefer Turkish coffee, consume coffee regularly and prefer Colombian coffee the most. It has been determined that they pay attention to the coffee to be fresh, high quality, affordable, the packaging to be safe for health and to buy the product in the desired weight, and they mostly prefer to shop face to face instead of buying packaged coffee online. Conclusion: As a result of the analysis, it was concluded that consumers generally prefer face-to-face shopping models instead of the internet in their shopping preferences, that quality criteria, natural and organic factors are related to whether or not to buy coffee online, and that there is a relationship between shopping place criteria, quality criteria and education.