OGG1'ın doğasal formunun ve Ser326Cys polimorfik vartantının AR ve NKX3.1 ile etkileşimi
Interaction of AR and NKX3.1 with wild-type OGG1 and Ser326Cys polymorphic variant of OGG1
- Tez No: 524894
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGE DEBELEÇ BÜTÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
OGG1 (8-oxoG DNA glikozilaz 1), oksidatif stres nedeniyle oluşan 8-oxoG baz hasarlarının onarımından sorumlu bir BER elemanıdır. Tek bir amino asit değişimi ile oluşan polimorfik varyantı Ser326Cys'in, onarım aktivitesinde bir eksikliğe neden olup olmadığı ve prostat kanseri(PCa)ne karşı yatkınlıkta bir etken olup olmadığı hala şüphelidir. Baz hasarlarını onaran DNA tamir enzimlerinin hücre içindeki diğer proteinlerle etkileşiminin saptanması, kanser tedavi yöntemlerinin ve terapötik hedeflerin belirlenmesi açısından önemlidir. Erkekler arasında en sık rastlanan kanser türü prostat kanseridir. PCa hücrelerinde, 8-oxoG tamir kompleksi içerisinde OGG1 ile birlikte yer alan proteinleri saptayabilmek için yapılan çalışmalardan birinde, NKX3.1 ve AR ile aralarında protein-protein etkileşimi olduğu gösterilmiştir. Bu tez çalışmasında OGG1'ın ve (S326C) polimorfik varyantının aynı etkileşim içerisinde olup olmadığı immünopresipitasyon ve GST çöktürme yöntemleriyle araştırılmış fakat etkileşim olmadığı gözlenmiştir. İmmünofloresan sonuçları ile OGG1 ve NKX31.'in hücre içerisinde kolokalize olduğu gösterilmiş, fakat (S326C) ve NKX3.1'in kolokalize olmadığı saptanmıştır. Sonuç olarak, androjen ile regüle edilen NKX3.1'in ve DNA tamir enzimi OGG1'in, doğrudan bir etkileşim içerisinde olmasalar bile dolaylı yoldan etkileşimde oldukları görülmüş, S326C polimorfik varyantında ise doğrudan veya dolaylı olarak herhangi bir bağlantı olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
OGG1 (8-oxoG DNA glycosylase 1) is a BER element responsible for repair of 8-oxoG base damage related to oxidative stress. It is still doubtful whether Ser326Cys, a polymorphic variant formed by a single amino acid change, causes a deficiency in repair activity and is a factor in susceptibility to prostate cancer (PCa). Determination of the interaction of DNA repair enzymes that repair base damage with other proteins in the cell is important for determining cancer treatment strategies and therapeutic targets. The most common type of cancer among men is prostate cancer. In a study on PCa cells to detect proteins associated with OGG1 in the 8-oxoG repair complex, protein-protein interactions with NKX3.1 and AR have been shown. In this thesis, whether or not OGG1 and its polymorfic variant S326C were in the same interaction was investigated by immunoprecipitation and GST precipitation metods, but it is observed that there is no interaction. Immunofluorescence microscope results showed that OGG1 and NKX31 were colocalized within the cell, but Ser326Cys and NKX3.1 was not found to be colocalized. As a result, it has been found that the androgen regulated NKX3.1 and the DNA repair enzyme OGG1 interact indirectly even if they are not in direct interaction, in the S326C polymorphic variant, there was no direct or indirect linkage.