AK Parti dönemindeki Türk dış politikasında kamu diplomasisinin rolü: TİKA, kamu diplomasisi koordinatörlüğü ve Yunus Emre Enstitüsü örneği
The role of the public diplomacy in the Turkish foreign policy in AK Party period: TIKA, public diplomacy coordinator and sample of the Yunus Emre Institute
- Tez No: 524900
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET İLKAY CEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
II. Dünya Savaşı sonrasında Amerika Birleşik Devletleri tarafından uluslararası ilişkiler alanında ağırlıklı olarak uygulanan kamu diplomasisi faaliyetleri Soğuk Savaş'ın sona ermesinde en büyük paya sahip olmuştur. Doğu Blok'unun dağılmasından sonra tek kutuplu olarak algılanan uluslararası ilişkiler sisteminde, misyonunu tamamlamış gibi görünen kamu diplomasisi faaliyetleri, politik alanda sessiz sedasız uygulamadan kaldırılmış olup, yerini tekrar geleneksel diplomasi yöntemlerine bırakmıştır. 11 Eylül 2001'de ABD'de gerçekleşen terör saldırıları, uygulanan geleneksel diplomasi yöntemlerinin uluslararası ortamda ABD'nin kendisini yeterince doğru anlatamadığı sonucunu ortaya çıkarmıştır. Terör saldırılarına maruz kalması neticesinde ABD'de“neden ve niçin”gibi soruların cevabı yine kamu diplomasisi uygulamalarının yetersizliği sonucuyla ilişkilendirilmiştir. Aynı dönemde Avrupa ülkelerinde de kamu diplomasisi uygulamaları ağırlık kazanmaya başlamış ve dış politika uygulama süreçlerinde geleneksel diplomasinin kamu diplomasisi uygulamalarıyla takviye edilmesi sonucunu doğurmuştur. Türkiye'de ise, özellikle AK Parti hükümetleri döneminde başlayan yoğun ve etkin kamu diplomasisi teknikleri sayesinde son yıllarda bölgesel ve küresel alanda uygulanan politikalar aracılığıyla olumlu sonuçlar elde edilebilmiştir. Söz konusu çalışmanın amacı tüm dünyada yeterince kavramsallaştırılamayan ve tafsilatlı biçimde tanımlanamayan kamu diplomasisi kavramına açıklık getirerek, Türkiye'nin dış politika alanında uyguladığı bir teknik olarak kamu diplomasisi kavramını Türkiye örneği üzerinden izahını sunmaktır.
Özet (Çeviri)
After the Second World War, the public diplomacy activity, which was mainly applied by the United States in the field of international relations, had the greatest share in the end of the Cold War. In the system of international relations perceived as unipolar after the disintegration of the Eastern Bloc, the public diplomacy activities that seemed to have completed the mission were abolished from the silent practice of the political arena, and it was replaced by traditional diplomatic methods. The terrorist attacks in the United States on September 11, 2001 revealed the fact that the traditional methods of diplomacy practiced in the United States did not adequately correct itself in the international arena. In response to terrorist attacks, the answer to the question“why and why”in the United States has been linked to the inadequacy of public diplomacy practices. In the same period, public diplomacy applications in European countries began to gain weight and resulted in the reinforcement of traditional diplomas with public diplomacy applications in foreign policy implementation processes. In Turkey, in particular the positive results could be achieved through the AK Party government began the era of intensive and effective public diplomacy techniques in recent years thanks to the policies applied at regional and global level. The aim of this study can not be conceptualized enough all over the world and bringing clarity to the concept of elaborate manner unidentified public diplomacy, Turkey, the concept of public diplomacy as a technique applied in the field of foreign policy is to provide the explanation for the case of Turkey.