What drives fuel consumption and carbon emission of Turkish Airlines?
Türk Hava Yolları'nın yakıt tüketimi ve karbon emisyonunu etkileyen faktörler nelerdir?
  1. Tez No: 524901
  2. Yazar: OSMAN BAŞAR
  3. Danışmanlar: DR. TUBA TORU DELİBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Karbon emisyonu yıldan yıla hızlıca artmaya devam etmektedir. ICAO verilerine göre küresel karbon emisyonunun %2'si havacılık sektörü kaynaklı olup ve bu oran her yıl %3-%4 oranında artmaya devam edecektir. Avrupa Komisyonu bu artışın önüne geçmek için uçuş operasyonlarını daha maliyetli hale getirmek fakat karbon salınımını aynı oranda azaltmak için çeşitli düzenlemeler yapmıştır. Çünkü karbon salınımı yakıt tüketimiyle doğru orantılıdır. Bu düzenlemeler çerçevesinden bakılacak olursa; Türk Hava Yolları uçuş operayonlarının %30'unu Avrupa'ya yaptığı için bu düzenlemelerden etkilenen havayolu şirketlerinden biri haline gelmiştir. Bu yüksek lisans tezi hangi faktörlerin yakıt tüketimini ve karbon salınımını etkilediğini göstermeyi amaçlamaktadır. Uçağın koltuk kapasitesi, seyir mesafesi, doluluk oranı, uçağın ortalama yaşı, rötar süresi ve yakıt fiyatları bu tezin hazırlanması sürecinde yapılacak olan çalışmalarda birer değişken olarak kullanılacak olup tezin sonucunda ise bu değişkenlere bağlı olarak yakıt tüketimi ve yakıt tüketimine bağlı olarak karbon salınımı ne oranda etkilenmektedir, sorularının cevapları görülecektir.
Özet (Çeviri)
Global carbon emission expands rapidly year by year. ICAO claims that the CO₂ emissions from aviation account for 2% of the global greenhouse emissions and it is expected to grow around 3-4 percent per year (ICAO, 2016). The emissions from aviation have been excluded from climate therefore European Commission have a regulation to cut down on carbon emissions by requiring airlines to buy permits to operate from/to any European Union airport. This regulation will increase the cost of operation for airlines, hence it is important to assess the amount of emissions for airlines. Clearly the amount of emissions depends on the fuel consumptions of airlines. Given the fact that Turkish Airlines having around 30 percent of its operations to Europe is one of the airline which will be affected by this scheme. This dissertation aims at determining the factors which affects fuel consumption, hence, carbon emissions of Turkish Airlines. The available ton miles of capacity, the average seat capacity of aircraft, average stage length, the average load factor, the average vintage of aircraft, the flight delay duration and the annual fuel price are used as variables in the regression analysis. The consequences show how carbon emission depends on fuel usage and also how the variables affect the carbon emission rate.