Ortaöğretim fizik ders kitaplarında kullanılan metaforik kavramların tespiti ve sınıflandırılması
Detection and classification of metaphoric concepts used in secondary education physics textbooks
- Tez No: 524918
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırma ortaöğretim fizik ders kitaplarında kullanılan bazı metaforik kavramları belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada yöntem olarak nitel araştırma yöntemi olan doküman analizi yöntemi seçilmiştir. Araştırma sürecinde, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan ve ortaöğretim kurumlarında okutulmakta olan 9., 10., 11. ve 12. sınıf fizik ders kitapları doküman olarak ele alınmış ve metaforik kavramlar açısından incelenmiştir. Tespit edilen bazı metaforik kavramlar bu araştırmada incelenerek sınıflandırılmıştır. Verilerin analizinde betimsel analiz ve içerik analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda metaforik kavramların sınıflara göre dağılımına bakıldığında metaforik kavramlar en çok 12. sınıf ders kitabında en az 9. sınıf ders kitabında olduğu tespit edilmiştir. Tespit edilen bu metaforlar Nietzsche'nin ve Lakoff ve Johnson'nın metaforik kavram sınıflandırmasına göre sınıflandırılmıştır. Nietzsche'nin sınıflandırmasına göre ele aldığımızda tespit edilen metaforik kavramların çoğu açıklayıcı, yorumlayıcı ve tasarımcı metafor grubunda yer alırken Lakoff ve Johnson'a göre ise metaforik kavramların çoğu ontolojik metafor grubunda yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This research has been done to evaluate some metaphorical concepts used in the Physics textbooks at Secondary School. The method of document analysis based on quantitative research has been implemented. During this research, Secondary School 9, 10, 11, 12th grade physics textbooks published by Ministry of National Education have been dealt as a document and assessed through metaphorical concepts. Some assessed metaphorical concepts have been sorted out through a scrutiny in this research. In the data analysis, descriptive and content analyses have been employed. When the variance of metaphorical concepts according to classes as a result of research is taken into consideration, these concepts have been determined at most in the 12th grade textbook and at least in the 9th grade textbook. These determined metaphorical concepts have been classified depending on the metaphorical and conceptual classification of Nietzsche's, Lakoff and Johnson. Most of the evaluated metaphorical concepts by Nietzsche can be an explanatory, interpretative and schematic metaphor group whereas most of these concepts rank in ontological one as for Lakoff and Johnson.