Turizm gelişiminin yerel halkın bireysel ve toplumsal yaşam kalitesi üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of tourism development on individual and community quality of life of locals
  1. Tez No: 524931
  2. Yazar: PAŞA MUSTAFA ÖZYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜLMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmada turizmin etkileri, bireysel yaşam kalitesi, toplumsal yaşam kalitesi ve turizm gelişimine karşı tutum değişkenleri arasındaki çok boyutlu ilişkiler incelenmiştir. Araştırmada, turizm gelişiminin bölge halkının bireysel ve toplumsal yaşam kalitesi üzerine olan etkilerinin incelenmesi ve turizm gelişimine verilen destek düzeyi üzerinde etkili olan değişkenlerin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Antalya'nın Alanya ilçesinde nicel araştırma yöntemlerinden anket tekniği kullanılarak Mayıs-Kasım 2017 ayları arasında gerçekleştirilen araştırma için 813 geçerli anket elde edilmiştir. Oluşturulan araştırma modeli turizme ekonomik bağlılık derecesine göre farklı gruplar için test edilmiştir. Yapılan çalışma sonucunda, turizmin olumlu etkilerinin olumsuzlara göre, ekonomik etkilerinin ise sosyokültürel ve çevresel etkilere göre yere halk tarafından daha fazla algılandığı sonucu ortaya konmuştur. Bulgulara göre, turizme ekonomik olarak bağlı olanlar turizmin olumlu etkilerini, turizme ekonomik olarak bağlı olmayanlar ise turizmin olumsuz etkilerini daha çok algılamaktadır. Ayrıca, turizmin olumlu ve olumsuz etkilerinin hem bireysel hem de toplumsal yaşam kalitesi algısı üzerinde anlamlı etkilere sahip olduğu görülmüştür. Turizm gelişimine karşı tutumu açıklayan en önemli değişkenin ise turizmin olumlu ekonomik etkileri olduğu farklı gruplar üzerinden test edilerek ortaya konmuştur. Bölge halkının turizm gelişimine karşı tutumu uzun vadede turizm gelişiminin yönünü ve başarısını etkilemektedir. Bu açıdan, turizm ve yaşam kalitesi etkileşimin anlaşılması önemli görülmektedir. Turizm planlamalarında bölgedeki kaynakların yerel halkın yaşam kalitesini gözetecek şekilde kullanılması ve turizmin toplumsal yaşam kalitesini arttırmada kullanılabilecek bir fırsat olarak görülmesi dikkate alınması gereken bir yaklaşımdır.
Özet (Çeviri)
In this study, multidimensional relations among tourism impacts, individual quality of life, community quality of life and attitude to tourism development have been investigated. The study aims to examine the effects of tourism development on individual and community quality of life of locals as well as to find out the variables that might have an impact on the support for tourism development. A total of 813 valid questionnaires have been obtained for the research that is carried out in Alanya district of Antalya city between May-November 2017 by using the survey method of quantitative approaches. The research model has been tested for different groups based on economic dependence on tourism. Findings reveal that, positive impacts of tourism comparing to negative ones and economic impacts of tourism comparing to sociocultural and environmental ones have been perceived more by locals. Results also indicate that, while the locals who are economically depend on tourism perceive more positive impacts rather than negative ones, it was completely contrary for others. Furthermore, findings support that positive and negative impacts of tourism have significant influences both on individual and community quality of life of locals. It was confirmed by testing on different groups that the positive economic impacts of tourism is the variable explains the attitude towards tourism development the most. The attitude of locals towards tourism development affects the success and the direction of tourism development in the long term. In this respect, understanding of tourism and quality of life interaction is important. Planning the resources by considering locals' quality of life and approaching to tourism as an opportunity in order to enhance community quality of life should be taking into account in tourism policies.