Cinsel travma öyküsü olan kadınlarda transformal nefes uygulamalarının umutsuzluk düzeyleri ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relation between the despair levels of transformal breathing in women with sexual trauma story
  1. Tez No: 524930
  2. Yazar: SELDA SOYTÜRK AKYILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. FİLİZ ŞÜKRÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı; oldukça zorlu bir hayat yaşamak zorunda bırakılan cinsel travma yaşamış kadınlara Transformal Nefes Tekniğini uygulayarak motivasyon, umut ve beklentiler üzerine olan etkilerini araştırmaktır. Tecavüze uğrayan kadınlar hem yaşadıkları olayın etkisi ile hem de çoğu zaman tek başlarına mücadele vermek zorunda kaldıkları için psikolojik olarak büyük sorunlar yaşayabilmektedirler. Cinsel şiddete maruz kalan kadınlarda ileriki yıllarda fiziksel, psikolojik, bilişsel ve ilişki sorunları ortaya çıktığı gözlemlenmiştir. Nefesle ilgili yapılan çalışmalar doğru nefesin beden üzerinde iyileştirici etkisi olduğunu göstermiştir. Doğru nefes alma teknikleriyle sempatik sinir sistemi sakinleşmekte ve dolayısıyla da stres azaldığı için kaslar rahatlamaktadır. Sonuçta parasempatik sinir sitemi aktive olduğu için kişi fiziksel, ruhsal ve zihinsel açıdan kendini dengede hissetmektedir. Araştırma psikiyatrik başvuru ve tedavi öyküsü olmayan, geçmişte tecavüze uğramış 20 gönüllü katılımcıyla gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara önce Beck'in Umutsuzluk Ölçeği uygulanmış ve akabinde 4 hafta boyunca Transformal Nefes seansı yapılmıştır. Beck Umutsuzluk Ölçeği nefes seansları sonrasında yeniden uygulanmış ve seanslar öncesi ve sonrası sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The goal of this study is to apply Transformal Breathing Technique upon women leading a very difficult life and to look into the impact of this technique upon motivation, hopes and expectations. The woman who are raped might go thought huge psychological problems since they have to fight on their own and due to the traumatic impact of the experience. In this regard, a holistic physical, spiritual and mental health process comes into play. The breath treatments have revealed the healing impact of breath over the body. It is possible only via diaphragm's working full capacity. The sympathetic nervous system calms down through the right breathing techniques and the muscles get relaxed since the level of stress decreases. As a consequence, since the parasympathetic nervous system is activated, one feels at a balance psychologically speaking. 20 voluntary subjects who have been raped and not made any applications to the ward of psychiatry or gone through any treatments process have joined the research. The subjects have taken Beck Hopelessness Scale. Following the first evaluation, the subjects have taken 4 Transformal Breathing Sessions. After the TBS the scale has been applied to the women again and the pre-treatment and post-treatment results have been evaluated.