Çanakkale'nin UNESCO yaratıcı şehirler ağı gastronomi teması kapsamında potansiyelinin değerlendirilmesi
The evaluation of the potential of Çanakkale in the case of UNESCO creative cities network with gastronomy theme
- Tez No: 524935
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEFİK OKAN MERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Sanayi devrimi ile başlayan ve soğuk savaş döneminden itibaren hızla artan dinlenme amaçlı turizm faaliyetleri sonucunda kitle turizmi ortaya çıkmıştır. Turistlerin gittikleri yerlerin tarihlerini, kültürel miraslarını ve değerlerini merak etmeleri ve bu amaçla seyahat etmeleri kültür turizminin oluşmasına neden olmuştur. Günümüzde ise turistler, seyahat ettikleri yerlerin kültürünü yalnızca o bölgeyi gezerek değil aynı zamanda deneyimleyerek öğrenmeyi talep etmektedirler. Bu durum, turistlerin aktif olarak turizm sürecine katılmalarına imkân sağlayan yaratıcı turizm kavramını ortaya çıkarmıştır. Yaratıcı turizm kavramı, UNESCO tarafından şehirlere uyarlanarak, belirli kriterlerin sağlanması karşılığında şehirlerin kültürel özelliklerini ön plana çıkartmak için UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı programı oluşturulmuştur. Çalışmanın amacını, Çanakkale'nin UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı'na gastronomi teması açısından katılma durumunun değerlendirilmesi kapsamında sürdürülebilir yaratıcı turizm potansiyelinin incelenmesini oluşturmaktadır. Çalışmada, nitel araştırma yönteminden yararlanılmıştır. Bu doğrultuda, araştırma kapsamında gözlem, doküman incelemesi ve görüşme teknikleri kullanılmıştır. Gözlem için gastronomi ile ilgili festivallere katılımda bulunulmuş, doküman incelemesine ilişkin Çanakkale'nin yöresel ürünlerini ve geleneksel mutfağını tanıtıcı yayınlar incelenmiştir. Görüşme için amaçlı örneklem metodu seçilerek, on beş yerel paydaşla bire bir görüşme yapılmıştır. Araştırmanın niteliği kapsamında uygun görülen yarı yapılandırılmış görüşme formu ile temel sorulara yer verilmiştir. Çalışmada, Çanakkale'nin UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı gastronomi temasına katılma potansiyeli bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mass tourism has emerged as a result of the tourism activities which have started with the industrial revolution and are increasing rapidly since the cold war period. Tourists' curiosity about the history, cultural heritage and values the destination they travel and traveling for this purpose have led to the formation of cultural tourism. Today, tourists demand that they learn the culture of the places they travel by not only visiting the region but experiencing it at the same time. This has led to the concept of creative tourism, which allows tourists to actively participate in the tourism process. The UNESCO Creative Cities Network program was created to bring the concept of creative tourism to the forefront of the cultural characteristics of UNESCO in adapting to cities and providing specific criteria. The purpose of this study is to evaluate the potential of sustainable creative tourism within the scope of Çanakkale's participation to the UNESCO Creative Cities Network in terms of gastronomy. Qualitative research was used in the study. Within the scope of the research, observation, document review and interview techniques were used. For observation, festivals which are related to gastronomy were participated and publications that describe Çanakkale's local products and traditional cuisine regarding the document review were examined. An interview was conducted with fifteen local stakeholders by selecting the purposeful sampling method for the interview. The semi-structured interview, which was deemed appropriate within the scope of the study, provided basic questions. As the result of this study, it was reached there has been the potential of Çanakkale to participate UNESCO Creative Cities Network in the theme of gastronomy.