Yabancı turistlerin çekici seyahat motivasyonlarının tekrar ziyaret etme niyetlerine etkisi
Pull factors which affect foreign tourists' travel motivations and its impact on their revisit intention
- Tez No: 524934
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ ARTUĞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Günümüzde pek çok turisti dinlenme, sosyalleşme, yenilik ve kaçış gibi nedenlerle seyahate iten, aynı zamanda tarihi ve kültürel değerler, doğal güzellikler, fiyat, hijyen, güvenlik ve kolay ulaşılabilirlik gibi nedenlerle de seyahate çeken faktörler bulunmaktadır. Turistlerin farklılaşan istek ve ihtiyaçları karşısında, turistleri seyahate yönlendiren nedenlerin, özellikle de bir destinasyona tatil kararı alırken o destinasyonun sahip olduğu çekiciliklerin bilinmesi, destinasyon ve işletme yöneticilerine turistlerin isteklerine daha iyi cevap verebilme açısından kolaylıklar sağlayacaktır. Aynı zamanda destinasyonların sahip olduğu çekici faktörler, turistlerin istek ve beklentilerini karşılaması sonucu tekrar ziyaretlerine neden olabilmektedir. Dolayısıyla bu çalışmanın amacı, yabancı turistlerin çekici seyahat motivasyonlarının tekrar ziyaret etme niyetlerine etkisini belirlemektedir. Bu amaç doğrultusunda, bir tatil destinasyonu olarak Marmaris'i tercih eden 407 yabancı turiste anket uygulanmıştır. Çalışmada kullanılan anket üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde katılımcıların demografik ve seyahate katılım (cinsiyet, medeni durum, milliyet, yaş, eğitim durumu, Marmaris'e kaçıncı kez geldiği) özelliklerine yer verilmiştir. İkinci bölümde 22 madde ve beş temel boyuttan (tarihi ve kültürel değerler, doğal güzellikler, hijyen ve güvenlik, sosyal aktiviteler ve fiyat) çekici seyahat motivasyonuna ait ifadeler, üçüncü bölümde ise, katılımcıların tekrar ziyaret etme niyetlerine ilişkin ifadeler yer almaktadır. Türkiye'ye gelen yabancı turistlerin Marmaris'i bir tatil destinasyonu olarak tercih etmesinde etkili olan çekici faktörleri belirlemek için aritmetik ortalama ve standart sapma gibi betimsel analizlerden faydalanılmıştır. Bununla birlikte, yabancı turistlerin seyahat motivasyonlarının tekrar ziyaret etme niyetleri üzerindeki etkisi korelasyon ve çoklu doğrusal regresyon analizi ile test edilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, yabancı turistlerin Marmaris'i tercih etmesini etkileyen en önemli iki faktör; hijyen ve güvenlik ile fiyat olarak belirlenmiştir. Diğer bir ifadeyle Marmaris'in güvenli, temiz ve ucuz bir şehir olması ve ucuz konaklama imkanlarının olması yabancı turistlerin Marmaris'i tercih etmesinde etkili olmuştur. Ayrıca araştırmada, çekici seyahat motivasyonlarının yabancı turistlerin Marmaris'i tekrar ziyaret etme niyetlerini etkilediği ortaya çıkmıştır. Turistlerin Marmaris'i tekrar ziyaret etme niyetlerini etkileyen en önemli çekici faktörün fiyat unsuru olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, many tourists are traveling for reasons such as rest, socialization, innovation and escape. At the same time, there are factors that attract them such as historical and cultural values, natural beauties, price, hygiene, security and easy accessibility. Knowing the reasons that drive tourists to travel, especially when they are making a holiday decision to a destination, will provide convenience to dentination managers and tourism operators to better respond to tourists' wishes. Moreover, the pull factors that the destination have can cause the tourists to revisit visits that result in meeting their wishes and anticipations. In this context, this study aims to determine the effect of attracting travel motivations of foreign tourists to visit again. For this purpose, a survey was conducted on 407 foreign tourists who prefer Marmaris as a holiday destination. The survey used in the study consist of three parts. In the first part, demographics and frequency of visit (gender, marital status, nationality, age, educational status, how many times they have visited Marmaris), in the second part expressions of attractive travel motivation that contains 22 items and five basic dimensions (historical and cultural values, naturel beauties, hygiene and security, social activities and price), in the third part statements about the intention of the participants to visit again are included. To determine effective factors in foreign tourists' choosing Marmaris as an attractive holiday destination, descriptive analysis was utilized as the arithmetic mean and standard deviation. Moreover, the impact on the intention to revisit the attractiveness of foreign tourist travel motivations has been tested by correlation and multiple linear regression analysis. According to the results obtained from the research, the two most important factors affecting the preference of foreign tourists to Marmaris are; hygiene and safety and price. In other words, the fact that Marmaris is a safe, clean and cheap city and has cheap accommodation opportunities influences the tourists' preference. In addition, it has been revealed that attractive travel motivations affect the intention of foreign tourists to visit Marmaris again. The most important attractive factor affecting the intention of the tourists to revisit Marmaris is found to be the price element.