Yargı kararları çerçevesinde Türk Vergi Hukukunda sahte belge düzenleme ve kullanmanın vergi kabahat ve suçları açısından değerlendirilmesi
The evaluation of false document arrangement and use in Turkish Tax Law in respect of tax fault and tax crimes in the context of judicial decisions
- Tez No: 524961
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK GENCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Mükellefler daha az vergi ödemek ve/veya komisyon geliri elde etmek gibi çeşitli amaçlarla beyan esasında gerçeğe aykırı sahte belge düzenleyebilmektedir. Sahte belge taraflar arasında gerçek bir muamele veya durum olmadığı halde varmış gibi düzenlenen belgedir. Sahte belge düzenlenmesi veya kullanılması ise başta devletin gelir kaybı olmak üzere kamu hizmetlerinin aksaması ve dürüst mükelleflerin güven kaybı gibi birçok soruna neden olmaktadır. Sahte belge düzenleme veya kullanma fiili, vergisel idari ve/veya kamu düzenini bozucu etkisi ile hem vergi kabahatine hem de vergi suçuna neden olabilmektedir. Vergi kabahatleri ve vergi suçları açısından yargıya taşınan sorunların başında sahte belge düzenleme veya kullanma fiili ile ilgili sorunlar gelmektedir. Vergi kabahatleri açısından ortaya çıkan sorunlar; mükellefler hakkında yeterli araştırma ve inceleme yapılmadan bir takım karinelere veya vergi tekniği raporlarına dayanılarak ceza uygulanması, vergi tekniği raporunun mükellefe tebliğ edilmemesi ve mükelleflerin bilmeden sahte belge kullanmaları durumunda kendilerine uygulanacak yaptırım ile ilgili belirsizlik olması şeklinde sayılabilir. Vergi suçları açısından sorunlar ise; mükellefler hakkında eksik inceleme yapılarak ve karinelere veya vergi tekniği raporlarına dayanılarak ceza uygulanması, sahte belge yerine muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belgeden hüküm kurulması, bilmeden sahte belge düzenleyenlere veya kullananlara yaptırım uygulanması ve dava şartı olan mütalaa ilgili olarak ortaya çıkmaktadır. Bu sorunların çözümlenmesi, sahte belge düzenleme veya kullanma fiilinin vergi kabahat ve suçları açısından kanunda sistematik bir şekilde yeniden düzenlenmesini gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
Taxpayers can arrange false documents on the basis of statements for various purposes such as paying less tax and / or obtaining commission income. A false document is a document that is arranged to be present when there is no real treatment or situation between the parties. Arrangement or use of false documents causes many problems such as loss of income of state, loss of confidence of taxpayers, disruption of public services. The fact that false document arrangement or use can cause both tax fault and tax crime with the effect of taxable administrative and / or public order disruption. Problems with judicial tax faults and tax crimes are related to the issue of false document arrangement or use. Problems in terms of tax faults; the application of punishment on the basis of reports of certain taxpayers or tax techniques without sufficient research and investigation on the taxpayers, the failure to notify the taxpayer of the taxpayer report and the uncertainty about the sanctions to be imposed on taxpayers in case they use false documents without knowing them. Problems in terms of tax crimes; the incomplete examination of the taxpayers and the application of punishment on the basis of carnels or tax report, the establishment of a false document based on the content of the false document, the unlawful enforcement of the documents or sanctions imposed on the users and regarding the case of action with dictum. In order to solve these problems, it is necessary to systematically rearrange the act of arrangement or use a false document in terms of tax faults and crimes.