Türk vergi hukukunda elektronik tebligat
Electronic notification in Turkish tax law
- Tez No: 984672
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EZHAN DOĞRUSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
Özet
Tebligat, kişinin bir hukuki işlemden haberdar edilmesinin yanında, aynı zamanda bu bildirimin kanunun öngördüğü koşullara uygun olarak yapıldığını belgelendirme sürecidir. Elektronik Tebligat ise, muhataplarına yönelik resmi bildirimlerin dijital ortamda iletilmesini sağlayan bir sistemdir. Dijitalleşme süreciyle birlikte kamu yönetiminde hız, etkinlik ve maliyet avantajı sağlamak amacıyla hayata geçirilen elektronik tebligat sistemi, vergi hukukunda önemli bir yenilik olarak ortaya çıkmıştır. Tezin amacı, elektronik tebligatın hukuki niteliğini ortaya koymak, mevzuattaki düzenlemeleri incelemek ve uygulamadaki aksaklıkları somut örneklerle tespit ederek çözüm önerileri geliştirmektir. Araştırmada literatür taraması, mevzuat incelemesi ve yargı kararları analizinden yararlanılmıştır. Bulgular, elektronik tebligatın usul ekonomisi, hızlı iletişim ve yargılamada makul süre ilkesi bakımından avantajlar sunduğunu, ancak sistemsel aksaklıklar, tebligatta şekil hataları, beş günlük yasal süre gibi konularda hukuki belirsizlikler doğurduğunu göstermiştir. Varılan yargı, elektronik tebligatın vergi hukukunda etkin ve zorunlu bir yöntem haline geldiği, ancak hukuki güvenlik ve adil yargılanma ilkeleri çerçevesinde bazı yasal ve teknik düzenlemelere ihtiyaç duyduğudur. Çalışmada, elektronik tebligatın Türk vergi hukukundaki yeri, hukuki niteliği, uygulamadaki sorunları ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Notification is not only the process of informing a person about a legal transaction, but also the process of documenting that such notification has been carried out in compliance with the conditions stipulated by law. Electronic Notification, on the other hand, is a system that enables official notifications addressed to recipients to be delivered in a digital environment. With the digitalization process, the electronic notification system has been introduced in order to achieve speed, efficiency, and cost advantages in public administration, emerging as a significant innovation in tax law. The aim of this thesis is to reveal the legal nature of electronic notification, to examine the regulations in the legislation, and to identify practical shortcomings through concrete examples, subsequently developing solution proposals. The research utilizes literature review, legislative analysis, and case law examination. The findings indicate that electronic notification offers advantages in terms of procedural economy, rapid communication, and the principle of trial within a reasonable time. However, it also gives rise to legal uncertainties in issues such as systemic malfunctions, procedural defects in notifications, and the statutory five-day period. The conclusion reached is that electronic notification has become an effective and mandatory method in tax law, yet there remains a need for certain legal and technical regulations within the framework of legal certainty and the principles of a fair trial. The study discusses the role of electronic notification in Turkish tax law, its legal nature, practical problems encountered in its implementation, and proposed solutions to these problems.