Richard Sennett'in eserlerinde kapitalist kültürün dönüşümü ve insan
The transformation of capitalist cultures in Richard Sennett's works and human
  1. Tez No: 524972
  2. Yazar: MERVE KÜÇÜKİSLAMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESTER RUBEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Esnek üretim tarzı ile birlikte çalışma ile ilgili kabul gören davranış biçimleri de değişmiş ve buna bağlı olarak insanların yaşamlarında da ciddi dönüşümlerin yaşanması kaçınılmaz olmuştur. Bu çalışmanın amacı esnek kapitalizm ile birlikte ortaya çıkan yeni çalışma düzeninin insanlar üzerindeki etkilerinin ortaya çıkarılmasıdır. Üretim ile ilgili süreçlerin esnetilmesine, işlerin daha parçalı bir hale getirilmesine dayanan yeni düzenle birlikte kısa zamanlı hedeflerin tercih edildiği, geçici ve sözleşmeli çalışma anlayışının yaygınlaşmış olduğu görülmektedir. Bu çalışmada, eserleri üzerinden yola çıkılarak Richard Sennett'in bu dönüşümü nasıl değerlendirdiği ele alınmaktadır. Esnekleşme ile birlikte özellikle insanların işleriyle kurdukları ilişkinin nasıl dönüşmekte olduğu üzerinde durulmuş ve kısa zamana odaklanılmış anlayışla birlikte insanların işleriyle, çalışmakta oldukları kurumlarla ve işi birlikte gerçekleştirdikleri diğer insanlarla kurdukları bağın zayıflamış olduğu sonucuna varılmıştır. Richard Sennett'ten hareketle, çalışma ile ilgili süreçlerin belirsizleşmesinin, geçici çalışma anlayışının yaygınlaşmasının yol açtığı belirsizlikler ve bu belirsizliklerin insanlarda yarattığı endişe ve kaygı durumu anlaşılmıştır. Buna bağlı olarak yeni bir birey yaklaşımının ortaya çıktığı ileri sürülmekte ve geçmişini kolaylıkla geride bırakabilen, yeni süreçlere kolaylıkla uyum sağlayabilen, değişime her an hazır, yaşadığı endişe ve kaygı ile başa çıkmakta zorlanmayan birey anlayışının egemen hale geldiği tartışılmaktadır. Tüm bunlara bağlı olarak yeni birey anlayışının, insanların geçmişlerini ve deneyimlerini değersizleştirdiği, bağlılık, özveri gibi duyguları anlamsızlaştırdığı, bu durumun insanların kendilerini güvende hissetmelerini imkansız hale getirdiği ve bu durumun insanlar üzerinde ciddi tahribata yol açmakta olduğu vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Along with flexible mode of production, common accepted human behavior patterns are changed, and correspondingly it is inevitable that serious transformations take place in people's lives. The purpose of this study is to reveal the effects of the new working order on people, which emerged with the flexible capitalism. With the new system that based on flexion of processes related to production and divided work into parts, it can be seen that, short-term goals are preferred, working temporary and contracted is become widespread. In this study, it is investigated how Richard Sennett evaluated this transformation on the basis of his works. With flexibility, this study will specifically focus on how people's relationship with their work is transforming, and with a short-time focused approach, it is resulted with weakened people's bond with their work, the institutions and other people they work with. In regard to Richard Sennett, it can be understood the uncertainties in the work processes, the uncertainties caused by the proliferation of temporary work, and anxiety that created by these uncertainties. Accordingly, we argued that a new individual approach has emerged and according to new prevailing approach, new individual can easily leave the past behind, easily adapt to new processes, always ready to change, handle with anxiety. According to all of this, it is emphasized that the perception of new individual conception, degrades people's pasts and experiences, makes virtues like devotion and loyalty meaningless, therefore, makes impossible to feel safe for people and this causes serious destruction on people.