Endüstri kent ve kamusal alan bağlamında Richard Sennett üzerine bir inceleme
A review on Richard Sennett in the context of industry city and public sphere
  1. Tez No: 475663
  2. Yazar: UMUT OSMANLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUĞBA AYAS ÖNOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada Richard Sennett'in çalışmaları temel alınarak endüstri, kent, kamusal alan gibi hayatımızın şekillenmesinde temel rol oynayan olguların tarihsel dönüşümleri ve bu dönüşümlerin toplumsal yansımaları incelenmiştir. Richard Sennett günümüz toplumunda ortaya çıkan birçok sosyal sorunun kökeninin tarihsel bakış açısıyla bulunulabileceğini ve tarihsel kırılma noktaları iyi anlaşılabilirse toplumsal sorunların ortadan kaldırılabileceğini savunmaktadır. Bu bağlamda çalışma gerçekleştirilirken günümüz toplumunda var olan toplumsal problemlerin sorunsallaştırılması ve sorunların tarihsel köklerini açığa çıkarılması adına tarihsel bir perspektifte incelemelerde bulunulmuştur. Çalışma boyunca literatür taraması yöntemi kullanılmış, sunulan iddiaları temellendirebilmek adına Richard Sennett'in katkıda bulunduğu bir çok eser ve Richard Sennett üzerine kaleme alınmış metinler çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmanın modern kentli bireyin toplumsal problemlerini tarihsel kökenlerine ve günümüz yansımalarına ışık tutması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, on the basis of the works of Richard Sennett, the concepts that have a key role in shaping our life such as Industry, City, Public Sphere, their historical transformations and the social reflections of those transformations are examined. Richard Sennett suggests that the roots of many social drawbacks which have occured in our today‟s society can be found in historicalness and if the historical breaking points can be realized well, the social problems might disappear. Within this respect, while the study took place, I have examined the problematisation of social phenomenon in our today‟s society with the historical perspective in order to reveal the historical bonds of the problems. Throughout the study, I have used the literature survey tool and have included several works and texts which Richard Sennett contributed and committed to paper so as to base the claims that have been presented. I aimed that this work will set light to the historical roots of the social problems of the modern urbanite individual andthe most recent reflections.