Güzel sanatlar lisesi çalgı eğitimi viyola dersi öğretmenlerinin özel alan yeterliklerinin belirlenmesine yönelik taslak önerisi
A draft suggestion on the determination of subject-specific competence of instrument training-viola lesson teachers in the fine art high school
  1. Tez No: 524976
  2. Yazar: ÇAĞLAR BAYKAL
  3. Danışmanlar: PROF. FATMA AYFER TANRIVERDİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırmanın amacı, güzel sanatlar lisesi çalgı eğitimi viyola dersi öğretmenlerinin özel alan yeterliklerini, müzik öğretmeni yetiştiren yükseköğretim kurumlarında viyola üzerine eğitim veren öğretim elemanlarının ve güzel sanatlar lisesi çalgı eğitimi viyola dersi öğretmenlerinin yer aldığı bir grup uzmanın görüşleri doğrultusunda oluşturarak ve uzmanlar arasında görüş birliğini sağlayarak belirlemektir. Araştırmada Geleneksel (Klasik) Delphi yöntemi kullanılmıştır. Araştırma için seçilmiş olan örnekleme yöntemi, amaçlı örneklemedir. Araştırmanın katılımcıları, 2016-2017 öğretim yılı içerisinde görev yapan güzel sanatlar lisesi çalgı eğitimi viyola dersi öğretmenleri ile müzik öğretmeni yetiştiren yükseköğretim kurumlarında viyola üzerine eğitim veren öğretim elemanları arasından seçilmiştir. Üç turda tamamlanan Delphi yönteminin ilk turunda katılımcılardan açık uçlu bir sorunun yer aldığı Delphi 1. tur anketi aracılığıyla konuya ilişkin görüşleri istenmiştir. Delphi 1. tur anketi aracılığıyla elde edilen nitel verilerin analizinde içerik analizi kullanılmıştır. İçerik analizi sürecinde katılımcıların belirtmiş olduğu görüşler bölümlere (sözcük, sözcük grubu, cümle) ayrılarak bölümün anlamını doğru bir şekilde tanımlayan kodlar belirlenmiştir. İlk olarak kodlar bir araya getirilerek alt temalar (yeterlikler) oluşturulmuş, sonrasında ise alt temaların gruplandırılması ile de temalar (yeterlik alanları) oluşturulmuştur. İkinci turda katılımcılardan içerik analizi sonucunda oluşturulmuş Delphi 2. tur anketi aracılığıyla yeterlik maddelerine ilişkin katılım düzeyleri ile katılma ya da katılmama gerekçelerini belirtmeleri istenmiştir. Üçüncü turda katılımcılardan Delphi 2. tur anketine ilişkin görüşlerini grubun görüşleri doğrultusunda yeniden gözden geçirerek katılım düzeylerini belirtmeleri istenmiştir. Delphi 2. tur ve 3. tur anketi aracılığıyla elde edilen nicel verilerin analizinde merkezi eğilim ve dağılım ölçüleri (medyan - aritmetik ortalama - çeyrekler arası fark - frekans) kullanılmıştır. Yeterliklere ilişkin görüş birliğini saptamak için görüş birliği ölçütleri dikkate alınmıştır. Araştırma sonucunda uzmanlar arasında görüş birliğinin sağlandığı 7 yeterlik alanı (Müzikal Performans, Öğrencileri Tanıma, Viyola Öğrenimini Kolaylaştırma, Değerlendirme Sürecini Planlama ve Uygulama, Öğrenme Ortamları Oluşturma, İşbirliği Yapma, Mesleki Gelişme ve Mesleğe Katkı Sağlama) altında toplanan 26 yeterlik ifadesine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine fine arts high school instrumental education viola teacher's subject-specific competence by asking opinions of viola instructors at some universities and viola teachers at some fine arts high schools in addition to reaching consensus among the group of experts. The study was carried out by using the Conventional (Classic) Delphi method by choosing purposive sampling. The participants were chosen using certain criteria among viola teachers at fine arts high school and viola instructors at universities, working in the educational period of 2016-2017. Composed of three rounds, the Delphi method's first round was completed by asking the participant's opinions by an open ended question, the qualitative data from which were analyzed through content analysis. The participant's views were coded by categorising them into words, phrases and sentences. Then, the codes were gathered, and the sub-themes were determined by the researcher, resulting in forming the themes (competence areas). In the second round, the participants were asked to answer the questionnaire designed as a result of the content analysis and state their participation level related to the competence items. In the third round, the participants were requested to review their ideas referring to the 2nd questionnaire in accordance with the group views and restate their participation level. The qualitative data obtained from the 2nd and 3rd round questionnaires were analysed by central tendency and distribution measures (median, arithmetic mean, interquartile range and frequency). Consensus criteria were taken into consideration in order to determine agreement as regards competencies. As a result of the research, 26 competence statements under the umbrella 7 main competence areas (Musical Performance, Recognizing Students, Facilitating Viola Learning, Planning and Implementing Assessment Process, Creating Learning Environments, Collaboration, Professional Growth and Professional Contribution) were reached.