Yaşama hakkı ve Türkiye
The right to life and Turkey
- Tez No: 524975
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SİNAN ALTUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Yaşama hakkı, her insanın doğuştan sahip olduğu doğal bir hak niteliğindedir. Bu çalışma kapsamında yaşama hakkı konusu hukuki boyutuyla ele alınmış ve Türkiye'de yaşama hakkına ilişkin olarak gerçekleştirilen yasal düzenlemelerden bahsedilerek, Türkiye'de yaşama hakkı konusu değerlendirilmiştir. Çalışma çerçevesinde öncelikle yaşama hakkının tanımı ve kapsamı, istisnaları, temel nitelikleri, dini, felsefi ve hukuki temellerinden bahsedilmiştir. Ardından yaşama hakkının korunmasına ilişkin olarak devletlerin negatif ve pozitif yükümlülükleri ile yaşama hakkına ilişkin tartışmalı alanlar AİHS çerçevesinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The right to life is a natural right for everyone endowed with. Within the scope of this study, the topic of right to life was investigated with its legal dimension and the topic was evaluated in terms of Turkey case through mentioning about legal acts on the right to life conducted in Turkey. In context to the study, first of all the definition, scope, exceptions, main features, religious, philosophic and legal basis of the right to life were explained. Then, the negative and positive obligations of the states about preserving the right to life, and controversial fields in the right to life were expressed.