Implemetation of an application using augmented reality
Artırılmış gerçeklik ortamı kullanılarak bir uygulama geliştirilmesi
  1. Tez No: 524987
  2. Yazar: VEDAT CAN AK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM ZİNCİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Günümüzün ilerleyen teknolojisiyle birlikte Artırılmış Gerçeklik (AG) çok farklı alanlarda yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Teknoloji destekli eğitim sistemlerinde öğrenenlerin anlamalarını kolaylaştırmak amacıyla, AG gerçek görüntü ile sanal nesneleri birleştirmektedir. Son yıllarda, özellikle eğitim alanında AG ile yapılan çalışmaların dikkat çektiği görülmektedir. Bu tezde, AG teknolojilerinin insan anatomisi eğitiminde nasıl kullanılabileceği araştırılmıştır. AG çalışma şekli ve arkasındaki matematiksel yöntemler açıklanmıştır. Son olarak, Unity ve Vuforia kullanılarak kullanıcaların 3 boyutlu objeler ile etkileşime girebileceği bir prototip uygulama geliştirilmiştir. Bu prototipte insan vücudunun bazı organları AG kullanılarak görselleştirilmiş ve mobil cihaz üzerinden öğrenenlerin kullanıma sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Augmented Reality (AR) has begun to be widely used in various fields along with the advancing technology of our age. AR combines the real world image with the virtual image in order to assist learners in technology-based educational systems. The perception of AR systems in education field seems to attract more people in recent years. one of the areas that draw attention is medical education. In this thesis, AR technologies were investigated in order to explore how AR can be used for human anatomy teaching in medical education. The concept of AR systems and mathematical background were given. Then a prototype was built with Unity and Vuforia to demonstrate different ways to interact with a 3D object with AR. Certain human body parts have been visualized via AR application and presented to the learners as in mobile use.