Havayolunun ultrasonografik değerlendirilmesi ile havayolu değerlendirme skorlarının karşılaştırılması
Comparison of ultrasonographic assessment of airway and airway assessment scores
- Tez No: 525011
- Danışmanlar: UZMAN BANU ELER ÇEVİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Çalışmamızda, genel anestezi öncesinde entübasyon güçlüğünün belirleyici testleriyle ile ultrasonografi (USG) kullanılarak elde edilen ölçümler arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya genel anestezi ile operasyon planlanan 18-85 yaş arası ASA I-III risk skoruna sahip 136 hasta dâhil edildi. Olguların yaş, boy, vücut ağırlığı, vücut kitle indeksi (VKİ), Mallampati sınıflaması, USG kullanılarak elde edilen Pre-epiglotik boşluk mesafesi, E-VC mesafesi, Sternomental mesafe, Tiromental mesafe ve Cormack‑Lehane sınıflaması kaydedildi. Pre-epiglotik boşluk mesafesi ile zor havayolu değerlendirme testleri arasındaki ilişki incelenmeye çalışıldı. Bulgular: Hastaların 26 (%19,1)'sında Cormack‑Lehane sınıflaması Derece III ve üzeri saptandı. PES/E-VC oranı ile Cormack‑Lehane sınıflaması, Mallampati sınıflaması, Tiromental mesafe, Sternomental mesafe, TMM/SMM oranı ve VKİ düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we aimed to investigate the relationship between the determinants of intubation difficulty and the measurements using ultrasonography (USG) before general anesthesia. Materials and Methods: The study included 136 patients with ASA I-III risk score between the ages of 18-85 who were scheduled for operation under the general anesthesia. Age, height, body weight, body mass index (BMI), Mallampati classification, Pre-epiglotic space distance, E-VC distance, Sternomental distance, Tiromental distance and Cormack-Lehane classification were recorded. We tried to examine the relationship between Pre-Epiglottic Space distance and difficult airway prediction tests. Results: 26 (19,1%) of patients had Cormack-Lehane class III and above. There was no statistically significant relationship between PES / E-VC ratio and Cormack-Lehane classification, Mallampati classification, Tiromental distance, Sternomental distance, TMM / SMM ratio and BMI levels (p>0.05).