Erken evre otozomal dominant polikistik böbrek hastalarında anksiyete, depresyon ve yaşam kalitesi
Anxiety, depression and quality of life in early stage autosomal polycystic kidney disease
  1. Tez No: 525010
  2. Yazar: CEMAL ALAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Psikiyatri, Psikoloji, Nephrology, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Otozomal dominant polikistik böbrek hastaları hayatlarının erken dönemlerinden itibaren küratif tedavisi olmayan kronik hastalıkla yaşamak zorundadır. Yine çoğu hastanın aile bireylerinin renal replasman tedavisi ihtiyacının olması, genetik geçişinden dolayı çocuklarına hastalığı aktarabilme riski, ağrı ve enfeksiyon gibi süreçlerle sıklıkla karşılaşmaları hastaları fiziksel ve ruhsal stres altına sokabilmekte ve bu hastaların psikososyal durumlarını etkileyebilmektedir. Semptomsuz dönemde olan hastalarda bile hastalıkla yaşamanın psikolojik baskısı mevcuttur. Bu durum genel popülasyonla ve diğer son dönem böbrek yetmezliğine giden hastalıklara sahip olan hastalarla karşılaştırıldığında depresyon ve kaygı bozukluklarının hastalığın erken evrelerinde bile daha sık görülebileceği düşünülmektedir. Çalışmamızda erken evre otozomal dominant polikistik böbrek hastalığında (ODPKBH) anksiyete, depresyon ve yaşam kalitelerini ortaya koymayı amaçladık ve renal açıdan daha hızlı progrese olması beklenen diyabetik nefropatili hastalarla karşılaştırdık. Gereç ve Yöntem: Kesitsel, kontrol gruplu ve tek merkezli çalışmamıza Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nefroloji Kliniği'nde takip edilen 18-65 yaş arası ve tGFH ≥ 60 ml/dk/1,73 m2 olan 55 ODPKBH ve kontrol grubu olarak da 50 diyabetik nefropati hastası dahil edildi. Her iki grup hastaya anksiyete, depresyon ve hayat kalitesi analizi için; durumluk ve sürekli kaygı envanteri, hasta sağlık anketi 9 (PHQ9), Beck depresyon envanteri, yaşam kalitesi kısa formu 36 anketleri (SF-36) ile yapıldı. İki grup; depresyon, kaygı ve hayat kalitesi anket sonuçları, demografik ve klinik özellikleri, laboratuvar sonuçları açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamıza katılan ODPKB hastalarının ortalama yaşı 42,2±10,4 yıldı ve %61,8'i kadındı. Diyabetik nefropati hastalarının ise ortalama yaşı 55,9±8,4 yıl, %58'i kadındı (başvuru yaşı, cinsiyet p değeri sırasıyla
Özet (Çeviri)
Aim: Patients with autosomal dominant polycystic kidney disease (ADPKD) have to live with an incurable chronic disease from the early days of their lives. Most of their family members' need for renal replacement therapy, the risk of passing the disease to next generation because of its genetic transition, often encountering situations such as infection and pain put the patients under physical and mental stress and may affect their psychosocial condition. Even in patients who are in the asymptomatic period are under the pressure of living with the disease. When this situation is compared with the general population and the patients with other conditions which progress end-stage renal disease (ESRD) it is thought depression and anxiety disorders can be more frequently seen in patients with ADPKD even in early stages of the disease. In our study, we aim to prove the depression, anxiety, and quality of life of the patients with early stage ADPKD and compared these findings with patients who have diabetic nephropathy which is supposed to progress far more aggressively. Materials and Methods: In our cross sectional, single centre, control group study 55 adult patients with early stage ADPKD and 50 adult patients with early stage diabetic nephropathy as control group who are routinely followed in the Nephrology Clinic in University of Health Sciences Haseki Training and Research Hospital, are included (between 18-65 age and with eGFH ≥ 60 ml/dk/1,73 m2). Both groups are completed state trait anxiety inventory (STAI), patient health questionnaire 9 (PHQ-9), quality of life short form 36 and Beck depression inventory in order to evaluate their depression, anxiety and quality of life. Both groups are compared with their depression, anxiety and quality of life questionnaires' results, demographic and clinical characteristics, laboratory findings. Findings: Mean age of ADPKD patients participated in our study was 42,2±10.4 and 61.8% of them were women. The mean age of patients with diabetic nephropathy was 55.9±8,4 and 58% of them were women (The mean age, gender p respectively