Laporoskopik ve robotik rektum kanser cerrahisi sonrası yakın dönem onkolojik ve postoperatif sonuçların retrospektif olarak değerlendirilmesi
- Tez No: 840312
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALİ KORKUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
AMAÇ: Bu çalışmamızda amacımız rektum kanseri sebebiyle opere ettiğimiz hastalarda laparoskopik ve robotik cerrahide elde edilen onkolojik cerrahi başarıyı, total mezokolon eksizyon skorlamasını, operasyon sonrasında cinsel fonksiyonlarda kayıp ve aktivite değişimini ve lenf nodu sayısını da hesaplayarak laparoskopik ve robotik cerrahi tekniklerin sonuçlarını karşılaştırmaktır. Mevcut literatürün kapsamlı bir incelemesi yoluyla, bu çalışma her bir yöntemin faydalarına ve sınırlamalarına genel bir bakış sunacak ve ikisi arasındaki seçimi etkileyen faktörleri belirleyecektir. Birincil amac, cerrahiye odaklanarak her cerrahi tekniğin yararlarını ve sınırlamalarını,ameliyat sonrası iyileşme ve hasta memnuniyetini belirlemektir. MATERYAL VE METOD: Çalışmaya Ege Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde mart 2017-2021 tarihleri arasında rektum kanseri nedeniyle ameliyat edilen 100 hasta (53 laparoskopik 47 robotik) dahil edildi. Hastaların dosyaları retrospektif olarak incelendi. Hastalar laparoskopik ve robotik cerrahi olarak 2 gruba ayrıldı. Gruplar demografik olarak yaş, cinsiyet, ek hastalıklar, tümörün yerleşim yeri, ameliyat tipi (Low anterior rezeksiyon (LAR) ,Ultra Low anterior rezeksiyon (Ultra LAR) ve Abdominoperineal Rezeksiyon (APR)) postoperatif hastanede yatış morbidite (clavien-dindo skorlaması) ve mortalite oranı tümörün cerrahi sınırdan uzaklığı, çıkarılan lenf nodu sayısı, tümör evresi. Postoperatif adjuvan tedavi lokal nüks, uzak metastaz, reoperasyon gerekliliği, tekrar hastaneye kabul, üriner,inkontinans ve cinsel fonksiyonlar açısından karşılaştırıldı. Hastalar polikliniğe çağrılarak Low anterior rezeksiyon sendromu (LARS), Wexner skoru, Uluslararası Prostat Semptom Skoru (İPSS skoru), Uluslararası Erektil Fonksiyon İndeksi (İİEF skoru), Kadın cinsel işlev ölçeği (FSFİ skoru) yapılan anket çalışmasıyla değerlendirildi. Tüm verileri toparlayıp laparoskopik ve robotik rektum cerrahisi geçiren hastaların yakın dönem postoperatif onkolojik ve cinsel fonksiyonlarını karşılaştırdık.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: In this study, our aim is to compare the results of laparoscopic and robotic surgical techniques by calculating the success of oncological surgery, total mesocolon excision scoring, loss of sexual function and activity after the operation, and the number of lymph nodes in patients operated on for rectal cancer in laparoscopic and robotic surgery. Through a comprehensive review of the available literature, this study will provide an overview of the benefits and limitations of each method and identify factors that influence the choice between the two. The primary goal is to identify the benefits and limitations of each surgical technique, with a focus on surgery, post-operative recovery, and patient satisfaction. MATERIAL AND METHOD: 100 patients (53 laparoscopic 47 robotic) who were operated for rectal cancer in Ege University Training and Research Hospital General Surgery Clinic between March 2017-2021 were included in the study. The files of the patients were reviewed retrospectively. The patients were divided into 2 groups as laparoscopic and robotic surgery. Groups were demographically determined by age, gender, comorbidities, tumor location, type of surgery (Low anterior resection (LAR), Ultra Low anterior resection (Ultra LAR) and Abdominoperineal Resection (APR)), postoperative hospitalization morbidity (clavien-dindo scoring), and mortality rate, distance of the tumor from the surgical margin, number of lymph nodes removed, tumor stage. Postoperative adjuvant therapy was compared in terms of local recurrence, distant metastasis, need for reoperation, readmission to hospital, urinary incontinence and sexual functions. The patients were called to the outpatient clinic and evaluated with a questionnaire; low anterior resection syndrome findings (LARS), using Wexner-International Prostate Symptom Score (IPSS score)- International Erectile Function Index (IIEF score)-Female sexual function scale (FSFI score). We gathered all the data and compared the recent postoperative oncological and sexual functions of patients who had undergone laparoscopic and robotic rectal surgery. RESULTS: When the patients were evaluated in terms of age, BMI, tumor size, and ASA scores, no significant difference was found in the laparoscopic and robotic surgery groups.