Oturur pozisyonda interskalen blok ile omuz cerrahisi yapılan hipertansif hastalarda peroperatif hemodinami
Perioperative hemodynamics in hypertensive patients undergoing shoulder surgery with interscalen block in the sitting position
- Tez No: 525018
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL KOZANHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Omuz cerrahisinde, anestezi amacı ile uygulanan, interskalen blok (İSB) işlemi daha az postoperatif ağrı skoru ve azalmış opioid gereksinimi gibi avantajlara sahiptir. Ancak İSB ile ilişkili çeşitli komplikasyonlar gelişebilir. İSB sonrası hipertansiyon (HT) gelişimi henüz tıbbi literatürde yeterli olarak yer almayan bir komplikasyondur. Bu komplikasyon muhtemelen lokal anestezik maddenin, karotis sinüs baroreseptörlerine yayılımı ve baroreseptörlerinin blokajı sonucunda gelişmektedir. Hipertansif hastalarda İSB ile ilişkili HT'un gelişimi ve önemi yeterince bilinmemektedir. Çalışmamızda omuz cerrahisi geçirecek hipertansif hastalarda İSB uygulamasının kan basıncı değişiklikleri üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçladık. Araştırmaya 18-80 yaş arası, İSB ile elektif omuz cerrahisi uygulanması planlanan, normotansif (n=32) ve hipertansif (n=32) olan ASA I-II grubu hastalar dahil edildi. İSB, ultrasonografi eşliğinde, %0,5 Bupivakain 15cc ve %2 Lidokain 5cc ile uygulandı. Hastaların kan basıncı ve kalp hızı değerleri 5'er dakikalık aralıklar ile 60 dakika boyunca kayıt edildi. Sistolik kan basıncında (SKB) premedikasyon uygulandıktan sonra ve İSB yapılmadan önceki zamana göre %20 veya daha fazla artış olması HT olarak tanımlandı. Gruplar arasında yaş ortalaması, vücut kitle indeksi (VKİ) ve taraf cerrahisi açısından istatistiksel olarak fark yoktu (sırasıyla p=0.17, p=0.10 ve p=0.29). Grup H'de kadın cinsiyet daha fazla sayıda idi (n=28) ve cinsiyet dağılımı açısından iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark vardı (p=0.005). Grup N'de hiçbir hastada SKB'da %20 veya daha fazla artış görülmezken Grup H'de 20 (%62.5) hastada SKB'da %20 veya daha fazla artış görüldü.
Özet (Çeviri)
Interscalene block (ISB) has several advantages such as less postoperative pain score and decreased opioid requirement in shoulder surgery. However, various complications related to the ISB may develop. The development of hypertension after ISB is a complication that is not adequately covered in the medical literature. This complication is probably related to the spread of local anesthetics substance to the carotid sinus baroreceptors and to the block of the baroreceptors. The reason of inrease of blood preesure because of ISB in patient with hypertensive is not well known. We aimed to investigate the effects of ISB administration on blood pressure changes in hypertensive patients who undergo shoulder surgery. Patients in the ASA I-II group who were scheduled to undergo elective shoulder surgery with ISB between the age 18-80 years and who were normotensive (n = 32) and hypertensive (n = 32) were included in the study. Ultrasound guided ISB was performed with 0.5% bupivacaine 15 cc and 2% lidocaine 5 cc. Patients' blood pressures and heart rate values were recorded for 60 minutes at 5-minute intervals. Hypertension was defined as an increase of 20% or more in the systolic arterial blood pressure (SBP) after the premedication and before the İSB. There was no statistically significant difference between the groups in terms of age, body mass index and side of surgery (p = 0.17, p = 0.10 and p = 0.29, respectively). Female gender was more than male gender in Group H (n=28) and there was a statistically significant difference between two groups in terms of gender distribution (p=0.005). In Group H, 20% or more increase in the SBP was seen in 20 (62.5%) patients, whereas in Group N, 20% or more increase in the SBP was not seen in any patient.