İlkokullarda kurum teftişinin değerlendirilmesi
An Evaluation of primary school inspection
  1. Tez No: 52505
  2. Yazar: MEHMET OKUTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL KAVAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim kurumlarının I. kademesinde (ilkokul)“kurum teftişi”nin ne düzeyde gerçekleştirildiğini ortaya koymaktır. Araştırmanın evreni, Trabzon, Rize ve Giresun illerinde görev yapan 88 ilköğretim müfettişi ile 262 merkez ilkokulu müdüründen oluşmaktadır. İlköğretim müfettişlerinden örneklem alınmamış, ilkokul müdürlerinden 82 kişi araştırmaya dahil edilmiştir. Verilerin tümü, araştırmacı tarafından geliştirilerek müfettiş ve okul müdürlerine uygulanan iki anket aracılığı ile elde edilmiştir. Anketler iki kısımdan oluşmaktadır. Anketin birinci kısmı deneklerin kimlik bilgilerine ilişkin maddelerden oluşmaktadır. İkinci kısımda kurum teftişinin değerlendirilmesine ilişkin 35 soru yeralmaktadır. Ankette beşli dereceleme ölçeği kullanılmıştır. 88'i ilköğretim müfettişi, 100'ü okul müdürü olmak üzere toplam 188 anket uygulanmış, 72 ilköğretim müfettişi, 80 okul müdürü anketi geri dönmüştür. Toplanan veriler, Hacettepe Üniversitesi Bilgi İşlem Merkezi'nde işlenmiştir. Grupların görüşleri arasında fark olup olmadığını belirlemek için t testi ve varyans analizi uygulanmıştır. Bütün tekniklerde anlamlılık düzeyi.05 olarak kabul edilmiştir. Araştırmada 5 alt probleme cevap aranmıştır. Birinci alt probleme ilişkin bulgulara göre, ilköğretim müfettişleri, okul işletmesi, öğretim işleri ve eğitim işleri boyutlarını“orta”sıklıktadenetlediklerini belirtmişler, personel işlerini ise“çok”sıklıkta denetlediklerini ifade etmişlerdir. İkinci alt probleme ilişkin sonuçlara göre okul müdürleri, müfettişlerin bütün boyutlarda“çok”sıklıkta denetim yaptıklarını belirtmişlerdir. Üçüncü alt probleme ilişkin bulgulara göre, kurum teftişinin her boyutunda müfettişlerle müdürlerin değerlendirmeleri arasında anlamlı fark bulunmuştur (P< 0.05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the level of“School Inspection”for first cycle of basic education. The population of the research consisted of 88 basic education supervisors and 262 control primary school principals from Trabzon, Rize and Giresun provinces of Turkey. All data were Gollected directly by the researcher. A five-point seale was used in the questionnaire. Questionnaires sent all supervisiors and 82 school principals from the region mentioned above. Questionnaire consists of two sections. The first section includes general information about supervisiors and principals. The second section includes 35 questions about“school inspection”. 80 % of the target group completed the questionnaires. All data collected from the research are anayeed by using computer centre at Hacettepe University. In order to determine the difference between supervisors and principals t test and variance analysis are applied (P< 0.05). The aim of the research was to answer five sub questions. The data collected for first sub question revealed that basic education supervisors inspect the school from school counting, education and teaching for“Middle”level. In addition, the same data indicated that personnel and student diversion were inspected“very often”level. viSchool principals responses for the second sub question revealed that all five dimensions in the“school inspection”are inspected“very often”level.