Bazı edebi sanatların balagat kitaplarına göre tanım ve tasnifi
- Tez No: 52504
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BELKIS GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 369
Özet
Çalışmamız, özellikle 19. y.y.'den itibaren artan bir hararetle tartışılmaya başlayan 'Milli Retorugue“ meselesini, 'Edebi Sanatları”bakımından ele almıştır. a-Mecazlar b-Sözle ilgili sanatlar c- Anlamla ilgili sanatlar başlıklarının oluşturduğu 3 bölümden oluşmuştur. Bu bölümlerde; seçilen beş ayrı sanat, on ayrı kitaptaki tanımlan, açıklamaları ve örneklendirmeleri ile verilmiştir. Bu kitaplar: 1. Süleyman Paşa'nın, Mebani'l İnşâ 2. Ahmet Cevdet'in, Belâgât-ı Osmaniyye 3. Recaizade Mahmut Ekrem'in, T'alim-i Edebiyat 4. D. Sait Paşa'nın, Mizanü-1 Edeb 5. Ş.Süleyman,F. Köprülü' nün, Malumat-ı Edebiye 6. Menemenlizâde Tahir'in, Osmanlı Edebiyatı 7. Tahirü-1 Mevlevi'nin, Edebiyat Lügati 8. Kaya Bilgegil'in, Edebiyat Bilgi ve Teorileri (Belagat) 9. Cem Dilçin'in, Türk Şiir Bilgisi 1O.M.Orhan Soysal'ın, Edebi Sanatlar ve Tanınması adlı eserlerdir. Seçilen sanatlarla ilgili bu kitapların verdiği tüm bilgi ve örnekler çalışmamıza alınmış, basım tarihleri dikkate alınarak kimin kimden etkilendiği; örneklerin, tanım ve açıklama benzerlikleri tek tek dipnotlarda işaretlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Our study is an additional study to 'National Retoruque“ which had been started to discussion from 19. century in point of view ”speech arts". a-Metaphors (figure of speech) b-Arts connected with speech c-Arts connected with meaning In these sections, selected five separate literature arts are given with their definitions, explanations and exampleswhich take place in the separate ten book. These books are; 1. Süleyman Paşa' s, Mebani'l İnşâ 2. Ahmet Cevdet' s, Belâgât-ı Osmaniyye 3. Recaizade Mahmut Ekrem' s, T 'alim-i Edebiyat 4. D. Sait Paşa' s, Mizanü-1 Edeb 5. Ş.Süleyman,F. Köprülü' s, Malumat-ı Edebiye 6. Menemenlizâde Tahir' s, Osmanlı Edebiyatı 7. Tahirü-1 Mevlevi' s, Edebiyat Lügati 8. Kaya Bilgegil' s, Edebiyat Bilgi ve Teorileri (Belagat) 9. Cem Dilcin' s, Türk Şiir Bilgisi 10.M. Orhan Soysal' s, Edebi Sanatlar ve Tanınması All the information's and examples which connected with selected literature arts in these book are taken in our study. According to pubhshing date, who has been influence to whom, similarity of definition, explanations and examples put in to footnote.