The Role of discourse markers in improving foreign language reading comprehension: A case study
- Tez No: 52506
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYDAN ERSÖZ KARADUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı okuma becerisini geliştirmede bağlaçların öğretiminin önemini ve rolünü belirlemektir. Çalışmada hedeflenen grup, Kara Harp Okulu'nda öğrenim gören ve dil seviyeleri orta düzey olan öğrencilerdir. Mevcut çalışma beş bölümden ve üç ekten oluşmaktadır. Birinci bölüm, araştırmaya temel oluşturan sorunu ve yaşantıları içermekte, ayrıca çalışmanın genel sınırlarını çizmektedir. İkinci bölüm, konu ile ilgili literatürün taranması, kısaca sunulması ve terimlerin açıklanmasını kapsamaktadır. Cümleler ve paragraflar arası anlam ilişkilerini gösteren bağlaçlar (bunlara dilbilimde yaygın olarak bağlam veya söylem belirleyiciler denmektedir) incelenmekte ve okuma/ anlama becerisindeki rolü özetlenmektedir. Üçüncü bölüm, veri toplama ve inceleme tekniklerini içermektedir. Öncelikle, birinci sınıf öğrencilerinden oluşan 160 kişilik bir gruba ve 20 İngilizce öğretmenine okuma becerisi ve bağlaçlar konusunda anket uygulanmıştır. Anket sonucunda yapılan değerlendirmede, Kara Harp Okulu öğrencilerinin bu tür bağlaçların işlevlerini yeterince anlayamadıkları, bunun sonucu olarak da, cümleleler ve paragraflar arasındaki anlam ilişkilerini anlamada zorluk çektikleri tespit edilmiştir. Dördüncü bölümde, anketler sonucunda tesbit edilen zorluğun giderilmesine yönelik olarak bir iyileştirmeprogramı hazırlanmıştır. Programın uygulanmasından önce, iki ayrı gruba (30 kontrol ve 30 deney grubu öğrencisi) düzeylerini belirlemek amacıyla bir ön-test verilmiştir. Ön- test sonrasında, deney grubuna mevcut okuma derslerine ek olarak iyileştirme programı uygulanmış, aynı süreç içerisinde kontrol grubu herzamanki okuma programını takip etmiştir. Veri toplama sürecinin son aşaması olarak, deney ve kontrol grubuna bir son-test verilmiştir. Bu testin amacı iyileştirme programının etkisini görebilmektir. Her iki testin sonuçları tablo ve grafiklerle gösterilmiş ve karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, iyileştirme programı sayesinde, bağlaçlar konusunda bilinçlendirilen deneklerin metindeki bilgiyi anlamada ve yorumlamada daha iyi bir performans gösterdikleri gözlenmiştir. Beşinci ve son bölümde, kısa bir özetin yanısıra konu ile ilgili önerilere ve çıkarımlara da yer verilmiştir. Çalışmada elde edilen veriler ışığında, bu tür bağlaçların kullanımlarının öğrenciye bilinçli ve sistematik olarak öğretilmesinin yararlı olduğu söylenebilir. Bu hedefe ulaşmak için, Kara Harp Okulu* nda mevcut okuma programının yeniden gözden geçirilerek, sunu ve aktiviteler düzeyinde uygun değişiklikler yapılması önerilmektedir. Ek 1, Kara Harp Okulu' nda öğrencilere ve İngilizce öğretim elemanlarına uygulanan anketleri kapsamaktadır. Ek 2" de ise tablo ve grafiklere dönüştürülmüş anket sonuçları yer almaktadır. Ek 3, uygulanan ön-test ve son- test metinlerini içermektedir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT This study aims to investigate the role of discourse markers ( intersentential signal words) in improving first- year intermediate students' reading awareness at the Army Academy. The first chapter of the study presents the reader with background information, the problem, limitations, and the organization of the study. The second chapter includes the review of the literature relevant to discourse markers and their place in L2 reading research. In Chapter 3, the methodology used to collect and analyze data is discussed, and how the analysis is performed is explained. Chapter 4 includes the discussion of the results of the analysis. Finally, Chapter 5 presents a summary of the study and introduces some recommendations and implications based on the findings of the study. The present study has three appendices. The first of which covers the questionnaires given to 160 first-year intermediate students and a group of English teachers. The second appendix contains figures which display the results of the questionnaires. The third appendix introduces the pre-test and the post-test.