İhmal ve istismar mağduru ergenlerde psikolojik destek alma tutumları ve terapötik işbirliğinin psikopatolojik özellikler ve şemalarla ilişkisi
The relationship between psychological help seeking attitudes, therapeutic alliance and psychopathological characteristics and schemas of abuse and neglect adolescents.
  1. Tez No: 525126
  2. Yazar: MÜGE GÖĞEBAKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HAKAN TÜRKÇAPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, ihmal ve istismar mağduru gençlerin psikolojik destek almaya yönelik tutum ve terapötik işbirliği ile psikopatolojik özellikleri ve erken dönem uyumsuz şemaları arasındaki ilişki araştırılmıştır. Çalışmaya 12-18 yaşlarında ihmal ve istismar mağduru 65 kız çocuğu katılmıştır. Örnekleme uygulanan“Belirti Tarama Testi (SCL90-R)”ile“Psikolojik Destek Almaya Yönelik Tutum Ölçeği-Kısa Form (PYAİTÖ-KF)”ve“Terapötik İttifak Ölçeği-Hasta Formu (TİÖ-HF)”ölçekleri arasındaki ilişki analizinin sonucunda;“Kişilerarası Duyarlılık”,“Anksiyete”,“Somatizasyon”,“Paranoid Düşünceler”ve“Obsesif Kompulsif Belirtiler”arttıkça psikolojik yardım alma tutumlarının ve terapötik işbirliğinin olumsuz etkilendiği ortaya çıkmıştır.“Young Şema Ölçeği-Kısa Form3 (YŞÖ-KF3)”ile PYAİTÖ-KF ve TİÖ-HF ölçekleri arasında uygulanan diğer bir ilişki analizi sonucunda;“Onay Arayıcılık/Tanınma Arayıcılık”şemasının ve“Cezalandırıcılık/Acımasızlık”şemalarının psikolojik destek tutumlarını olumlu etkilediği;“Duygusal Yoksunluk”şemasının terapide ortak amaçların belirlenmesine yardımcı olduğu;“Cezalandırıcılık/Acımasızlık”şemasının da, terapötik amaç, bağ ve görev işbirliğinin her birinde artışa yol açtığı;“Onay Arayıcılık/Tanınma Arayıcılık”şemasının da terapötik bağı arttırdığı sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The current study aimed to examine the relation between psychological help seeking attitude and psychopathological traits; psychological help seeking attitude and early maladaptive schemas; therapeutic alliance and psychopathological traits; therapeutic alliance and early maladaptive schemas. Data was collected from 65 children between the ages 12 and 18. Correlation results between“Symptom Check List (SCL90-R)”and“Attitudes Toward Seeking Professional Psychological Help, SF (ATSPPH-SF)”and“Working Alliance Inventory-Patient Form (WAI-PF)”were that while“Interpersonal Sensitivity”,“Anxiety”,“Somatization”,“Paranoid Thoughts”ve“Obsesive-Compulsive Symptoms”getting higher psychological help seeking attitudes and therapeutic alliance getting lower. The other correlation results between“Young Schema Questionnaire-Short Form3 (YSQ-SF3)”and“ATSPPH-SF”and“WAI-PF”were that“Approval Seeking/Recognition Seeking”and“Punitiveness”schemas were positively relationed with psychological help seeking attitudes. Also“Emotional Deprivation”schema was assisting in identifing common goals of therapy;“Punitiveness”schema led to an increase in all three aspects of therapeutic alliance.“Approval Seeking/Recognition Seeking”schema caused to therapeutic relation alliance.