Beliren yetişkinlik dönemindeki erkeklerde flört şiddetine yönelik tutum, uygulama ve reviktimizasyonun yordamasında çocukluk çağı istismarının rolü
The role of childhood abuse in predicting attitudes, practices and revictimization towards dating violence in men in emerging adulthood
- Tez No: 832821
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL KILIÇASLAN ÇELİKKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
Bu çalışmanın amacı, beliren yetişkinlik dönemindeki erkeklerin çocukluk çağı istismar yaşantılarının flört şiddetine yönelik tutum, uygulama ve reviktimizasyonu yordamasını incelemektir. Bununla birlikte çocukluk dönemi istismar yaşantıları puanının, flört şiddetine yönelik tutum puanını, flört şiddeti uygulama ve mağdur olma puanlarının sosyodemografik özelliklere göre anlamlı olarak farklılaşıp farklılaşmadığını incelemek çalışmanın alt amaçlarını oluşturmaktadır. Araştırma ilişkisel tarama modelinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya 2022-2023 yılları arasında Türkiye'nin farklı şehirlerinde yaşayan 19-26 yaş arasında 404 erkek katılım sağlamıştır. Araştırmanın verileri internet ortamında oluşturulan formlar aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak“ Kişisel Bilgi Formu”,“Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği”,“ Flört Şiddeti Tutum Ölçeği”,“Çatışmaların Çözümüne Yaklaşım Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın veri analizinde Pearson Momentler Çarpım Korelasyon Katsayısı, Bağımsız T testi, Mann Whitney U testi, Kruskall Wallis-H Analiz testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Basit Doğrusal Regresyon Analizi ve Çoklu Regresyon Analizi kullanılmıştır. Ölçeklerden toplanan puanların sosyodemografik özelliklere göre anlamlı düzeyde farklılaştığı saptanmıştır. Araştırma sonucunda, çocukluk dönemi fiziksel ihmal yaşantılarının, genel şiddete ve ekonomik şiddete yönelik tutum düzeyini; çocukluk dönemi istismarının flört şiddeti uygulama ve flört şiddeti mağduru olmayı anlamlı düzeyde yordadığı bulunmuştur. Aynı zamanda alt boyutlar arasında ilişkiler tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular alan yazın doğrultusunda tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine whether childhood abuse experiences predict attitudes towards dating violence, perpetration and revictimization in emerging adulthood men. In addition, the sub-objectives of the study were to examine whether the scores of childhood abuse experiences, attitudes towards dating violence, perpetration of dating violence and victimisation differed significantly according to sociodemographic characteristics. The research was conducted in relational screening model. Between the years 2022-2023, 404 men aged 19-26 living in different cities of Turkey participated in the study. The data of the research were collected through forms created on the internet.“Personal Information Form”,“Childhood Traumas Scale”,“Dating Violence Attitude Scale”,“Approach to Conflict Resolution Scale”were used as data collection tools in the study. Pearson Product Moment Correlation Coefficient, Independent T test, Mann Whitney U test, Kruskall Wallis-H Analysis test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Simple Linear Regression Analysis and Multiple Regression Analysis were used in data analysis. It was determined that the scores collected from the scales differed significantly according to sociodemographic characteristics. In the results of the study, it was found that childhood experiences of physical neglect significantly predicted the level of attitudes towards general violence and economic violence, and childhood abuse significantly predicted perpetrating dating violence and being a victim of dating violence. At the same time, relationships were found between sub-dimensions. The findings were discussed in line with the literature.