Paydaş perspektifinden kurumsal itibarın incelenmesi:Türkiye GSM operatörleri ile ilgili müşteri ve kamuoyuaraştırması
Investigating the corporate perspective from the stakeholders standpoint: A customer and public opinion research around Turkish GSM operators
  1. Tez No: 525131
  2. Yazar: MERVE KIZIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDİL KARADEMİRLİDAĞ SUHER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışmanın amacı, paydaş perspektifinden kurumsal itibarın GSM operatörleri çerçevesinde incelenmesidir. Bununla beraber, müşteri ve komuoyu gruplarının GSM sektörü açısından sahip oldukları kurumsal itibar algısının demografik özellikler bakımından da incelenmesi amaçlanmaktadır. Yapılan çalışma müşteri ve kamuoyu gruplarının kurumsal itibar ve davranışsal niyet açısından karşılaştırılmasına dayanan karşılaştırmalı ilişkisel tarama modeline uygun olarak hazırlanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak kişilerin demografik bilgilerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, müşteri grubunun Türkiye'de ki GSM operatörleri ile ilgili kurumsal itibar algısını ve davranışsal niyetini belirlemek için Müşteri Anketi, kamuoyu grubunun Türkiye'de ki GSM operatörleri ile ilgili kurumsal itibar algısını ve davranışsal niyetini belirlemek için Kamuoyu Anketi kullanılmıştır. Bu araştırmanın evrenini İstanbul iİlinde yaşamını sürdüren bireyler oluşturmaktadır. Bu araştırmanın örneklemini bu bireyler arasından erişilebilen 172 kadın ve 48 erkek müşteri olan katılımcı ile 68 kadın ve 51 erkek kamuoyundan olmak üzere toplam 339 birey oluşturmaktadır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara gore katılımcıların Türkiye'deki GSM operatörlerine ilişkin itibar algısının genel olarak yüksek olduğu, müşteri ve kamuoyu grubu karşılaştırıldığında ise müşteri grubunun kamuoyu grubundan daha yüksek kurumsal itibar algısına sahip olduğu belirlenmiştir. Davranışsal niyet açısından yapılan incelemelere gore de müşteri grubunun kamuoyu grubuna gore GSM operatörlerine dair daha olumlu bir tutuma sahip oldukları saptanmıştır. Önemli bir diğer nokta olan GSM operatörlerine dair bilgi edinme düzeyi konusunda da müşteri grubunun lehine sonuçlar elde edilmiştir. Cinsiyet, yaş, gelir durumu, eğitim durumu ve çalışma durumuna gore yapılan analiz sonuçları bu demografik değişkenlerin kurumsal itibar algısı ile ilişkili bazı farklılıklar göstermesine karşın elde edilen farkların istatistiksel olarak anlamlı olmadığı tespit edilmiştir. Yani demografik değişkenler kurumsal itibar algısı üzerinde anlamlı düzeyde belirleyici etkiye sahip değildir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the corporate reputation from the perspective of the stakeholder within the framework of GSM operators. However, it is aimed to examine the demographic characteristics from a corporate reputation perception of the GSM sector in terms of the GSM sector. This study was conducted in accordance with a comparative relational screening model based on a comparison of customer and public groups in terms of corporate reputation and behavioral intent. A Personal Information Form prepared by the researchers to determine the demographics of the people as a data collection tool in the research group of customers of the corporate reputation perceptions of the GSM operators within Turkey and Customer Survey to determine the behavioral intentions, enterprise related to the public group GSM operators in Turkey as The Public Opinion Questionnaire was used to determine the perception and behavioral intent. Sample group of this research constitutes adult individuals who are locals in Istanbul. The sample group of this research is composed of 339 individuals consisting of 172 female and 48 male clients and 68 female and 51 male public opinion. According to the results obtained participants from the study of reputational perceptions of GSM operators in Turkey is generally high, the customer and compared public group from the public group of customer groups are determined to have a higher corporate reputational perception. It has been determined that the customer group has a more positive attitude towards the GSM operators in terms of behavioral intention. Another important point is the level of information about the GSM operators in favour of the customer group. Gender, age, income status, education status and gore analysis results showed that although these demographic variables showed some differences related to institutional reputation perception, the differences obtained were not statistically significant. In other words, demographic variables do not have significant influence on the corporate reputational perception.