Adaptation study of pathological personal measure inventory g-60 into Turkish language
Uyumsuz kişilik özellikleri envanteri g – 60'ın Türkçe adaptasyonu çalışması
- Tez No: 525140
- Danışmanlar: DR. DORUK UYSAL İRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın temel amacı Nigel Guenole (2014) tarafından Birleşik Krallık'ta geliştirilen, Patolojik Kişisel Özellikler Ölçüm Envanteri G-60'ın Türkçe güvenilirlik ve geçerlilik çalışmasının yürütülmesidir. Bu ölçek, iş dünyasında karşılaştığımız uyumsuz kişilik özelliklerinin saptanması ve bu özelliklere sahip kişilerin iş tutumlarının, performanslarının, iş ortamlarına uyumlarının yordanması gibi alanlarda kullanılmak üzere geliştirilmiştir. Ölçeğin geçerlilik ve güvenilirlik çalışması, farklı sektörlerden gelen 576 çalışan yetişkin arasından kartopu örneklem yoluyla gerçekleştirilmiştir. G-60 ölçeğinin işyerinde uyumsuz kişilik özelliklerinin yordanmasında geçerli bir ölçek olduğu ortaya çıkmıştır. Ancak g_60'ın Türkçe versiyonun üzerinde yapılan ayırıcı geçerlilik analizleri sonucu, çeşitli işyeri davranışları, niyetleri ve duygulanımlarıyla alakalı regresyon analizlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir sonuca rastlanmamıştır. Ölçeğin Türkçe adaptasyonun istatistiksel olarak kabul edilir ölçütler içinde çıkmış olmasına rağmen bu araştırmanın sonucunu olarak G-60'ın Türk iş dünyasındaki uyumsuz kişilik özelliklerini yordamakta geçerli ve güvenilir bir araç olduğunu ifade etmek uygun bulunmamıştır. Zira 60 maddenin 31'inin dışarıda bırakılmak durumunda olması, istatistiksel olarak anlamlı sonuçların toplam 29 maddeyle elde edilmesi gibi nedenlerle ölçeğin varyansının düşük olduğu ve yordama gücünün beklenenin altında çıktığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to assess the validity and reliability of the Pathological Personal Measure Inventory G-60 in the Turkish business community, which was developed by Nigel Guenole (2014) in the United Kingdom. The scale intents to predict counterproductive work behaviors (CWBs) by using maladaptive and dysfunctional personality traits. The validity and reliability study have been conducted with 576 working adults from a number of sectors in Turkey. Turkish version of G-60 is a valid tool for prediction of maladaptive traits at work. However, the discriminant validity measures conducted for the Turkish version of the G-60, exhibited that a series of regression analysis regarding behaviors, feelings and intentions regarding work did not reveal significant result. Despite the acceptable statistical model the Turkish version of the G-60, it would be premature to argue that it is a reliable and valid tool predicting maladaptive traits in the Turkish working population. The fact that nearly half of the items had to be omitted from the item pool in order to maintain a similar factor structure to the original form, decreases the variance and therefore the predictive power of the traits that it intends to measure.