Geometri öğretiminde kavram karikatürü kullanımının beşinci sınıf öğrencilerinin matematiğe yönelik tutumlarına ve erişi düzeylerine etkisi
The effect of using concept cartoons in geometry teaching on 5th grade students' attitudes towards mathematics and access levels
  1. Tez No: 525141
  2. Yazar: ZÜLFİKAR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK KEŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Araştırmada nicel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Kavram karikatürü destekli geometri öğretimi öğrencilerinin geometri öğrenimine ve matematiğe yönelik tutumlarına etkisini araştırmak üzere deneysel araştırma modellerinden ön test-son test eşleştirilmiş kontrol gruplu seçkisiz desen kullanılmıştır. Deneysel desen Konya ili Ereğli İlçesi Aşağı Göndelen Orta Okulunda öğrenim gören 24 5. sınıf öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Uzmanlarca maddeleri incelenmiş, güvenirliği ve geçerliliği test edilmiş olan ve bu incelemeler sonucunda güvenilir ve geçerli olduğu görülen ''Geometri Başarı Testi'' oluşturulmuştur. Geometri başarı testi 24 kişilik öğrenci grubuna uygulanmıştır. Ön test olarak uygulanan GBT'nin sonuçları baz alınarak başarıları homojen olacak şekilde 12 kişilik kavram karikatürü destekli geometri öğretimi yapılan deney grubu, 12 kişilik geleneksel öğretim yapılan kontrol grubu oluşturulmuştur. Çalışmada geometri başarı testi(GBT) testi ve geometri tutum ölçeği(GTÖ) kullanılmıştır. Deneysel çalışmadan elde edilen verilerin analizinde; Shapiro-Wilks normallik testi, wilcoxon işaretli sıralar testi, İlişkisiz Örneklemler t-Testi, Mann-Whitney U Testi kullanılmıştır. Deneysel araştırmanın sonucunda, kavram karikatürü kullanılan deney grubu öğrencilerinin geometri başarıları geleneksel geometri öğretimi yapılan kontrol grubu öğrencilerinin geometri başarılarından daha yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca deney grubu öğrencilerinin geometriye yönelik tutumlarında olumlu yönde anlamlı bir farklılığın olduğu sonucuna da ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Quantitative research method is used in the research.In order to investigate the effect of concept cartoon supported geometry teaching on geometry learning and mathematics attitudes of the students, Randomized paired control-group pretest-posttest desing were used.Experimental study was carried out with 24 fifth grade students studying in Aşağı Göndelen secondary school in Ereğli county of Konya province.Experts have examined the materials of Geometry Achievement Test,have been tested for reliability and validity,and as a result ,the ''Geometry Achievement Test'' has been established to be reliable and valid.Geometry Achievement Test was applied to a group of 24 students. Based on the results of the pre-test GBT, the experimental group with 12 member, in which the geometry was taught with concept cartoons,and the control group with 12 member, in which the geometry was taught with traditional teaching was established so that the successes of students would be homogeneous.In the study, Geometry Achievement Test (GBT) and Geometry Attitude Scale (GAS) were used.In the analiysis of the data obtained from the experimental study;Shapiro-Wilks normality test ,Wilcoxon matched-pairs signed ranks test,Independent samples t-test, Mann-Whitney U test were used. As a result of the experimental research,it was seen that the students of the experimental group using the concept cartoons had higher geometry achievements than the geometric aachievement of the control group students who were taught traditional geometry.In was also found that there was a significant difference in the positivity of the experimental group's attitudes towards geometry.