A study of online dating: Users' motivation to use online dating with respect to attachment dimensions and narcissistic tendencies
Çevrimiçi flörtleşme: Kullanıcıların motivasyonlarının bağlanma boyutları ve narsisistik eğilimlerle ilişkisi
  1. Tez No: 626519
  2. Yazar: ZEYNEP AYŞE SUNBAY BİLGEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT AKIRMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
İlişkilenmenin, en basit insani ihtiyaçlardan biri olması sebebiyle (Deci, & Ryan, 1985), teknolojinin bu ihtiyacın tatminine yönelik yeni ortamlar sağlaması şaşırtıcı değildir. Öte yandan kişilerin bu teknolojileri nasıl kullanacakları onlara bağlıdır (Turkle, 1995). Gideren artan popülerliğiyle çevrimiçi flörtleşme araçları da bu amaca hizmet etme potansiyelini taşıyor (Couch & Liamputtong, 2008). Çevrimiçi flörtleşme kullanımıyla bağlantılı olarak pekçok kişilik özelliğinin ilişkisi çalışılmış olsa da, kişilerin hangi motivasyonla buna yaklaştığı ve gerçekleşen kullanımlarıyla bağlantısına dair çalışmalar kısıtlıdır (Chin, Edelstein & Vernon, 2018). Bu çalışmanın odağında online dating motivasyonları ve çıktıları ile bağlanma kaygısı ve bağlanma kaçınmacılığı ile kırılgan ve büyüklenmeci narsisistik eğilimler arası ilişkiler bulunmaktadır. Çalışmanın amacı bağlanmanın kaygı ve kaçınmacı boyutlarının, narsizmin iki boyutunun kişilerin bu uygulamaları romantik bir ilişki kurmak veyahut bir ilişki beklentisi olmaksızın tek gecelik cinsel ilişki ya da etkileşimler kurmak amaçlı kullanım seçimine dair olası yordayıcı etkisini çalışmaktı. Online dating kullanımının gerçekleşen çıktıları da bu boyutların yordacı etkisi üzerinden incelendi Online dating kullanıcısı 240 genç yetişkinin verisi bu amaçla hiyerarşik ve binomial regresyon analizleriyle incelendi. Ek olarak, narsizmin iki boyutunu ölçmek amacıyla kullanılan Patolojik Narsisizm Envanterinin Türkçe adaptasyonunun (Buyukgungor, 2016; Pincus et al., 2009) psikometrik özellikleri sebebiyle yeniden bir açımlayıcı faktör analizi yapıldı. Çalışmanın sonuçlarına göre, bağlanma literatürünün de desteklediği üzere, bağlanma kaygısının artmasının romantik ilişki kurma amacıyla uygulamaları kullanma seçeneğini yordadığı, bağlanma kaçınmacılığının artmasının ise romantik bir ilişki beklentisi olmaksızın cinsel ilişki etkileşimler kurma amacıyla online dating kullanma motivasyonuna sahip olunmasını yordadığı bulundu. Öte yandan, artan büyüklenmeci narsisizmin, beklenenin aksine, cinsel etkileşimlerin sayısını negatif yönde yordadığı, kırılgan narsisizm seviyesinin arttıkça kişinin uygulamaları kullanma eğiliminin daha fazla romantik amaca yönelmiş olmasını yordadığı bulundu. Türkçe Patolojik Narsisizm Envanterinin yeniden faktör analizi ile elde edilen üçüncü bir boyut olan antisosyal narsisizm de analizlere dahil edildi. Antisosyal narsisizm seviyesinin gerçekleşen romantik ilişki ve cinsel amaçlı etkileşimlerin pozitif yönde yordayıcısı olduğu bulundu. Bulgular bağlanma ve narsisizm yazını ile onlinde dating üzerine yapılan diğer çalışmalar bağlamında tartışıldı.
Özet (Çeviri)
Given the basic human need to relate (Deci & Ryan, 1985), it is unsurprising that technology aims to provide new mediums that could facilitate the satisfaction of this need, however how people make use of technology depends on them (Turkle, 1995). Online dating is such a medium that carries the potential of facilitating creation of connections with ever popularity globally (Couch & Liamputtong, 2008). Various personality related variables were studied in the online dating, however characteristics that relate to motivations of use and actual use are understudied (Chin, Edelstein & Vernon, 2018). The focus of this study was attachment dimensions of anxiety and avoidance and narcissistic tendencies of grandiosity and vulnerability with respect to online dating motivation and outcomes. It aimed to study the potential predictive value of attachment anxiety and avoidance, as well as the grandiose and vulnerable narcissism on the choice of motive for using online dating, either at the service of seeking a romantic relationship or a casual sexual interaction. Actual outcomes of online dating in terms of casual sexual and romantic relationship numbers were also examined for the predictive role of these dimensions. Two hundred forty online dating user young adults' data were analyzed mainly using binomial and hierarchical regression analyses. An additional step involving an exploratory factor analysis was undertaken due to weaknesses in the psychometric properties of the existing Turkish version of the Pathological Narcissism Inventory that was used to measure subtypes of narcissistic tendencies (PNI, Buyukgungor, 2016; Pincus et al., 2009). Results of the study showed that, in terms of motives of online dating, in line with attachment literature, higher attachment anxiety predicted higher likelihood of adopting a romance motive whereas higher attachment avoidance predicted the adoption of a casual sex motive of online dating. On the other hand, level of grandiose narcissism was found to negatively predict the number of casual sexual outcomes, in contrast to the predicted direction, and the level of vulnerable narcissism negatively predicted the actual tendency of using online dating for romantic purposes. The emerging narcissistic dimension from the re-adaptation of Turkish PNI of antisocial narcissism was also included in the analysis. Antisocial narcissism was a predictor of the actual outcome of romantic and casual sexual encounters; with increasing antisocial narcissism, number of outcomes tended to increase. Findings are discussed in the light of attachment and narcissism literature and existing online dating studies.