Eski Türk inanç sistemi ve görsel sanatlar dersinde bir uygulama örneği
An exercising example in the old Turkic belief system and visual arts lesson
- Tez No: 525172
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM KATIRANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Görsel sanatlar eğitimi alan öğrencilerin Eski Türk İnanç Sistemi hakkında ki farkındalıklarını ele almak ve daha bilinçli bir nesil yetiştirmek için planlanan bu araştırma nicel veriler elde etmek üzere tasarlanmıştır. Araştırmada deneysel desen olarak tek gruplu ön-son bilgi testi ve ön-son resim uygulaması ile arasındaki farkın görülmesi hedeflenmiştir. Araştırma kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı Ankara Sincan Özkent Akbilek İlkokulunda Görsel Sanatlar dersi alan 6. sınıf öğrencilerinden toplam 32 kişi ile uygulama gerçekleştirilmiştir. Toplanan bilgi testinin madde analizleri ve test istatistikleri hesaplanıp, çözümlenmiştir. Araştırma bulguları incelendiğinde, öğrencilerin çalışmalarında Eski Türk İnanç Sistemi hakkında bilgi sahibi olmadığı anlaşılmaktadır. Araştırma sonucunda, önerilen konu uygulaması öncesinde ve sonrasında istatiksel olarak anlamlı bir farklılığın olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca; uygulamadan önce ve sonra öğrencilerin bu konuda farklı yöntemler ile bilgilendirilebiliceği gözlenmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı programlarına Türk kültürünün dâhil edilmesi Türk toplumunun farkındalığını ve bilgisini attırabilir ve aynı zamanda öğrencilerin geleceğe daha güçlü bakmasına katkı sunabilir. Kültürel değerler sanat eğitimi ile bağdaştırıldığında öğrencilerin görsel hafızalarında daha kalıcı ve etkili bir içselleştirme sağlanır. Eski Türk İnanç Sistemi öğretim programlarına dâhil edildiğinde bireylerde kimlik kavramının geliştirilmesinde de etkili olabilir. Sonuç olarak kimliklerinden ve kültürel unsurlarından uzaklaşan toplumlar, sıradanlaşmaya ve dünya milletleri arasında her anlamda sömürge sahası olmaya mahkumdur.
Özet (Çeviri)
This research is designed for get a quantitave data, observe the awarness about the old Turkic Belief System of students, who take Visual Art Education class and raise a more conscious generation. In this research, it was aimed to see the difference between with one group front-back information test and front-back painting practice as an experimental design. The exercising occured with totally 32 people from 6th grade students, who take Milli Eğitim Bakanlığı Ankara Sincan Özkent Akbilek Primary School Visiual Arts lesson. Addend information test's item analysis and test statistics were calculated and resolved. When the research evidences analysed, in the students' work, it was concluded that the students have no information about the Old Turkic Belief System. In the result of the research, it was deduced that there is statistically a significant difference between before and after the exercising of the topic. Also it was observed that the students can be informed by the different ways about this topic both before and after the exercising. Adding the Turkish Culture to the National Education programs can contribute to raising knowledge and awareness of Turkish Society. Also in the meantime, it can contribute to students get a more powerful view about future. There is achieved more effective and permanent internalization in the students' visual memory, when the cultural values correlate with the art education. As a conlusion, the societies, that apart from their culture and identity, are obliged to become ordinary and be a colonial area in the world societies.