Lise öğrencilerinin kendini toparlama gücü düzeyleri ve öznel iyi oluşu artırma stratejilerinin incelenmesi
Investigation of the resilience levels and the strategies for increasing subjective well being of high school students
- Tez No: 525174
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAFİYE SARICI BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmanın amacı, ergenlerin kendini toparlama gücü düzeyleri ile öznel iyi oluşu artırma stratejilerini arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmanın bir başka amacı, kendini toparlama gücü düzeylerinin bazı değişkenlere göre (cinsiyet, yaş, anne-baba eğitim durumu, algılanan gelir düzeyi, kardeş sayısı, aile bütünlüğü, akademik başarı, algılanan akademik başarı ve okula ilişkin düşünceler) farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemektir. Çalışma grubu 2017-2018 eğitim öğretim yılında Afyonkarahisar ili genelinde lise öğrenimine devam eden 14-18 yaşları arasındaki 248 kız (%47,2) ve 277 erkek (%52,8) olmak üzere toplam 525 lise öğrencisinden oluşmaktadır. Veri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen Demografik Bilgi Formunun yanında, Psikolojik Sağlamlık ve Ergen Gelişim Ölçeği (WestEd, 1999; Gizir, 2006), Ergenler İçin Öznel İyi Oluşu Artırma Stratejileri Ölçeği (Eryılmaz, 2010a) kullanılmıştır. Araştırma genel tarama modellerinden ilişkisel tarama modelindedir. Verilerin çözümlenmesinde SPSS 21.0 (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 21,0 paket programından yararlanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde ise bağımsız t-testi, bağımsız örneklem tek yönlü varyans analizi ve Pearson momentler çarpımı korelasyon katsayısı analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucuna göre lise öğrencilerinin öznel iyi oluşu artırma stratejileri ile kendini toparlama gücü düzeyleri arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca araştırmada lise öğrencilerinde kendini toparlama gücü düzeyi anne-baba eğitim durumuna, akademik başarıya, aile bütünlüğüne ve kardeş sayısına göre farklılaşmazken, cinsiyete, yaşa, ekonomik düzeye, algılanan akademik başarıya ve okula yönelik tutuma göre anlamlı bir farklılık göstermektedir.“Çevreye pozitif tepki vermek”öznel iyi oluşu artırma stratejisinin kendini toparlama gücü düzeyi ile pozitif yönlü en yüksek ilişkiye sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the relationship between resilience levels and the strategies for increasing subjective well being in high school students. Another purpose of this study was to determine whether the resilience levels differed according to some variables (gender, age, parental education status, perceived economic level, number of siblings, family integrity, academic success, perceived academic achievement, attitudes about school). The study group consisted of a total of 525 high school students, 248 (47.2%) girls and 277 (52.8%) boys aged between 14-18 years in Afyonkarahisar during the academic year of 2017-2018. A demographic data form developed by the researcher, Resilience and Youth Development Module (WesEd, 1999; Gizir, 2006), Subjective Well Being Increase Strategies Scale for Adolescents (Eryılmaz, 2010a) were used to collect the data. For the data analysises, SPSS 21.0 software was used. The research was based on the relational screening model from the general screening models. Independent samples t test, one-way sample variance analysis and Pearson correlation coefficient analysis were utilized in analysis of the data. According to the results of the research, there was a positive and significant relationship between the subjective well being increase strategies and resilience level. Also the findings of study showed that, resilience scores did not vary in terms of study's parental education status, number of siblings, family integrity, academic success. On the other hand there were significant differences by gender, age, economic level, perceived academic achievement and attitudes about school. The“giving positive feedback to others”subjective well-being strategy was found to have the highest positive correlation with resilience level.