Okul öncesi öğrencilerinin sınıf genelinde uygun olmayan davranışları azaltmada Tootling stratejisinin etkililiği
Effects of classwide strategy of Tootling to reduce the disruptive classroom behavior of preschool students
- Tez No: 525183
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET KARASU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmanın amacı ilgili alanyazını Olumlu Davranış Desteği (ODD) çerçevesinde, sınıf düzeyinde kullanılan, sınıf içi öğrenci davranışlarında olumlu değişiklikler yaratabilen, akranların olumlu davranışlarının gözlemi ve bildirimi üzerine kurulmuş Tootling stratejisinin (Skinner, Skinner, & Cashwell, 2000) uyarlamasını bir okul öncesi sınıfında yaparak çoğaltmak ve genişletmektir. Tootling stratejisinin okul öncesi öğrencilerinin hem hedef öğrenci hem de sınıf genelinde hedef davranışlar üzerindeki etkisi araştırılmıştır. ODD ile birleşik bir yapıda, sınıf temelli uygulamalardan biri olan Tootling stratejisi uygun davranışlar üzerindeki odağı sayesinde önleyici ve yapıcı bir stratejidir. Tootling stratejisi olumlu sınıf iklimi oluşturmak için öğretmenlerin gözden kaçırdığı uygun davranışlara akran gözlemi sağlayarak bu davranışların öğretmene bildiriminin öğretildiği sınıf çaplı bir uygulamadır. Tootling stratejisi uygun olmayan davranışlar üzerindeki odağı değiştirerek uygun davranışlar üzerindeki dikkati arttırmayı ve öğrenciler arasındaki etkileşimin kalitesini yükselterek akran dışlamasının azaltılmasını hedefler (Rathvon, 2008; Sherman, 2012; McHugh, 2014). Bu çalışmada Tootling stratejisinin okul öncesi öğrencilerinin (4 yaş) hem hedef öğrenci hem de sınıf düzeyindeki, sınıf içi uygun olmayan ve uygun davranışlar üzerindeki etkisi A-B-A-B geri çekme deseni kullanılarak araştırılmıştır. Öğrenciler uygun davranışların gözlemini ve bildirimini belirlenen etkinlik saati içinde ve resimli bildirim kartlarıyla gerçekleştirmişlerdir. Günlük ulaşılabilir bildirim hedefi belirlenmiş ve ulaşılan hedef sonucunda grup ödülü kullanılmıştır. Uygulama, Tootling stratejisi ile akranlarının uygun davranışlarının bildirimini okul öncesi öğrencilerinin yapabileceğini göstermiştir. Sonuçlar, Tootling'in okul öncesi öğrencilerinin bildirim yapabileceğini ve Tootling müdahale aşamasında, başlama ve geri çekilme evrelerine kıyasla sınıf içi uygun olmayan davranışlarda azalma ve uygun davranışlarda artış olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca Tootling, sınıf öğretmenine öğrencilerin davranışlarını olumlu bir şekilde güçlendirmek için bir destek sağlayabileceği ve uygun olmayan davranışlara karşı önleyici olarak işlev görebileceği düşünülmektedir. Öğretmen tarafından doldurulan sosyal geçerlik formu bulgularına göre uygulanan stratejinin etkili ve verimli olduğu görüşü sunulmuştur. Çalışmanın sınırlılıkları ve ileri araştırmalar için öneriler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the adaptation of the Tootling strategy (Skinner, Skinner, & Cashwell, 2000), which is based on observation and reporting of positive behaviors of peers, which can be used at the class level in the framework of Positive Behavior Support (PBS) is intended to replicate and expand the literature. Tootling, one of the class-based implementations in a unified structure with PBS, is viewed as a preventive and constructive practice due to its focus on appropriate behaviors. Tootling is used to create a positive classroom climate and to increase the awareness of appropriate behavior which is overlooked by the teachers. Students demonstrate appropriate behaviors are observed and reported by peers. Positive Behavioral Support (PBS) is structure combined with a classroom-based application which is“Tootling”, preventative and proactive intervention, the focus on increasing appropriate behavior that can be used to reduce inappropriate behavior. The Tootling strategy aims to reduce peer exclusion by increasing the focus on appropriate behaviors and raising the quality of interaction among students by changing the focus on inappropriate behaviors (Rathvon, 2008; Sherman, 2012; McHugh, 2014). In this study, the effect of the Tootling on pre-school children's inappropriate and appropriate behaviors of both the target student and the class level was explored using the A-B-A-B withdrawal design. The students have observed and notified appropriate behaviors within the determined time of day and with picture message cards. The daily reachable notification target is determined and the group award is used in the achieved goal result. The practice has shown that preschoolers can report the appropriate behavior of their peers in the Tootling. The results demonstrate that the Tootling, in the pre-school class, has a decrease in inadequate behaviors and an increase inappropriate behaviors in the intervention phase compared to the start and withdrawal phases. It is also thought that the Tootling can provide a support to the classroom teacher in order to strengthen the behavior of the students positively and to function as a preventive against inappropriate behaviors. Based on the findings of the social validity form fills by the teacher, it is suggested that the applied strategy is effective and productive. Limitations of the study and suggestions for further research are discussed.