Obezite cerrahisi öncesi uygulanan düşük kalorili diyetin erken dönem komplikasyonlar ve ağırlık kaybı ile ilişkisinin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evolution of relationship betweenlow-calorie diet which followed before obesity surgeryon EARLY complications and weight loss
  1. Tez No: 525213
  2. Yazar: GÖZDE NİHAN TAŞPINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAHENDE ESİN ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Obezite cerrahisi öncesi oluşan ağırlık kaybının, komplikasyonlar ve postoperatif ağırlık kaybı ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada obezite cerrahisi öncesi uygulanan düşük kalorili diyetin, erken dönem komplikasyonlar ve ağırlık kaybı üzerine etkisinin araştırılması hedeflenmiştir. Bu çalışma, Kasım 2012 – Aralık 2016 tarihleri arasında Uludağ Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde sleeve gastrektomi ameliyatı olmuş 140 hasta (89 kadın, 51 erkek) üzerinde gerçekleştirilmiştir. Hastaların sosyo-demografik özellikleri, beden kütle indeksi, hastanede yatış süreleri, ameliyat sonrası oluşan komplikasyonları, morbidite, mortalite durumları, postop ağırlık kayıpları ve poliklinik izlem notları retrospektif olarak incelenmiştir. Çalışmadaki bireyler ameliyat öncesi fazla vücut ağırlığı (% EBW) kayıp ve kazanımlarına göre ve diyet uygulayıp uygulamama durumlarına göre sınıflandırılmıştır. Çalışmaya katılan bireylerin %49'u ameliyat öncesi verilen diyeti uygulamış % 51'i uygulamamıştır. Çalışmada diyet öncesi hastaların ağırlıkları ortalaması 130±19,47 kg, BKI değerleri 46,79±4,92 kg/m2'dir. Ameliyat öncesi diyeti uygulama durumu ile yaş, cinsiyet ve sağ kalım değişkenleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
RETROSPECTIVE EVOLUTION OF RELATIONSHIP BETWEEN LOW-CALORIE DIET WHICH FOLLOWED BEFORE OBESITY SURGERY ON EARLY COMPLICATIONS AND WEIGHT LOSS It is thought in the literature that weight loss before obesity surgery is associated with complications and postoperative weight loss. In this study, the effects of a lowcalorie diet followed before obesity surgery on early complications and weight loss is researched. This research was carried out with the participation of 140 patients (89 female, 51 male) who underwent sleeve gastrectomy in Uludağ University, Health Practice and Research Center (SUAM) between November 2012 and December 2016. Sociodemographic characteristics of patients, body mass index, duration of hospitalization, postoperative complications, morbidity, mortality status, postoperative weight loss, and policlinic follow-up notes were retrospectively analyzed. Participants of the study were classified according to their preoperative excess body weight (EBW, %) loss and gain, and whether they were able to follow the diet. It was found that 49% of the participants in the study followed the pre-operative diets while the other 51% did not. In the study, the weight of the patients before the diet was 130±19,47 kg and the BMI (Body Mass Index) values were 46,79±4,92 kg/m2.